Varank: Cari açığın azaltılması için teknolojik yatırımlar gerçekleştiriliyor

Varank: Cari açığın azaltılması için teknolojik yatırımlar gerçekleştiriliyor

19/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli ve milli imkanlarla yapılacak üretimler neticesinde dışa bağımlı olunan birçok ürünün sadece Türkiye’de üretilmeye başlanacağını belirterek “Bu işin cari açığın azaltılmasına katkısı 16 milyar 500 milyon lirayı bulabilecek.” dedi.

Varank, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Güney Ege Kalkınma Ajansı Projeleri ve Muğla Teknopark Açılış Töreni”nde yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Güzel bir haberi buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Kritik teknolojilerin ülkemizde üretilmesini sağlamak üzere başlattığımız Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programında önemli bir adımı daha geride bıraktık. Dün itibarıyla Üretimde Yapısal Dönüşüm çağrımızın değerlendirme süreçlerini tamamladık. Yapılan titiz incelemeler neticesinde, toplam büyüklüğü 2 milyar 700 milyon lira olan 21 projeyi farklı şehirlerde destekleme kararı aldık. Makine sektörünün öncülük ettiği bu projelerle CNC işleme tezgahlarından sınai robotlara enjeksiyon makinalarından çelikten sürgülü valflara kadar birçok kritik ürün ve teknolojilere yönelik yatırımlar yapılacak. Yerli ve milli imkanlarla yapılacak üretimler neticesinde dışa bağımlı olduğumuz birçok ürün sadece Türkiye’de üretilmeye başlanacak. Bu işin cari açığın azaltılmasına katkısı 16 milyar 500 milyon lirayı bulabilecek. Yani cari açığımızın azaltılmasına çok ciddi imkanı biz teknoloji odaklı sanayi hamlesi sonucunda elde etmiş olacağız.”

Projelere bir an önce başlayarak önemli ürün ve teknolojileri ülkeye kazandırma noktasında proje sahiplenin ellerini çabuk tutmalarını isteyen Varank, çevreye duyarlı organize sanayi bölgeleri kurduklarını sözlerine ekledi.Ekonomi Haberleri