Valilik, Eğitim Sen’in ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ resim yarışmasını iptal etti

Valilik, Eğitim Sen’in ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ resim yarışmasını iptal etti

06/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Eğitim Sen Bursa Şubesi’nin okullarda düzenlemek istediği ‘toplumsal cinsiyet eşitliği konulu’ resim yarışması, Bursa Valiliği’ne takıldı. 

Gerekli onayların alınmasına rağmen hedef gösterilen yarışma, Valilik kararıyla iptal edildi.

Eğitim Sen, konuya ilişkin Twitter hesabından yayınladığı açıklamasında Bursa Şubesi’nin düzenlemek istediği resim yarışmasına verilen iznin “gerici çevrelerin ve yandaş sendikanın yoğun baskısı sonucu” iptal edildiğini vurguladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bursa Şubemizin okullarda gerçekleştireceği, onayı alınmış olan toplumsal cinsiyet eşitliği konulu resim yarışması, gerici çevrelerin ve yandaş sendikanın yoğun baskısı sonucu, Bursa Valiliği tarafından iptal edildi. Okullarımız birçok vakfın etkinliklerine açılıyorken, bu konuda alınan iptal kararını protesto ediyoruz.”

Eğitim Sen’in yayınladığı Valilik iptal yazısında ise şu ifadeler yer aldı: “Eğitim Sen Bursa Şubesi tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında ilimizde bulunan tüm resmi ve özel kurumlarda yapılması talep edilen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konulu resim yarışmasının iptali ile ilgili 03/12/2022 tarihli ve 64951554 sayılı Valilik onayı ekte gönderilmiştir.”

‘OLUR YAZISI BİZE ULAŞMADAN BİRİLERİNE SERVİS EDİLMİŞ’

Yapmak istedikleri etkinliğin daha olur yazısı kendilerine ulaşmadan bir kesim tarafından sosyal medyada paylaşıldığını söyleyen Eğitim Sen Bursa Şube Sekreteri Derviş Erdem, Evrensel’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Etkinliğin iptal edildiğine dair de bir tebligat gelmedi ama ne hikmetse bunu sosyal medyadan öğreniyoruz. Burada birileri hedef gösteriyor Valilikte uyguluyor. Biz bu yarışmayı yıllardır yapıyoruz ama bu sene iptal edildi. Sosyal medyada dönen paylaşımlarda komisyonda yer alan üç kişinin isimleri de açık şekilde belirtilerek resmen hedef gösterilmiştir. Etkinlikte şiddet kelimesini kullanmayalım dedik okullarda başka çağrışım yapmasın diye fakat yapacağımız etkinlik gerici odakları o kadar rahatsız etmiş ki sosyal medyada kampanya yaparak baskı oluşturup etkinliğin iptalini gerçekleştirmiş. Biz gereken mücadelemizi vermeye devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri