Ümit Özdağ, Buğra Kavuncu’ya tazminat ödeyecek

Ümit Özdağ, Buğra Kavuncu’ya tazminat ödeyecek

20/01/2023 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Ümit Özdağ, 3 yıl önce katıldığı bir televizyon programında, dönemin İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun ‘FETÖ’cü olduğunu, örgütle bağlantılı Kazakistan Türk İş Adamları Derneği’nin başkan yardımcılığını yaptığını, derneğin de ‘FETÖ’cü iş adamlarının kurduğu bir dernek olduğunu iddia etti. Özdağ’ın açıklamalarının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kavuncu hakkında ‘FETÖ’ üyeliğinden soruşturma başlattı.

Derneğin ‘FETÖ’ ile bir bağlantısının olup olmadığının tespiti için Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne müzekkere yazılması istendi ancak mahkeme talebi reddetti. Savcılık, Kavuncu hakkında soyut beyan ve iddiaların dışında somut deliller bulunmadığı sonucuna vararak, 31 Mayıs 2021’de kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi. İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve eski İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu da Ümit Özdağ hakkında manevi tazminat davası açtı. 

‘BÜTÜN YARGI. SOYLU İLE KAVGADAN SONRA ÜSTÜNE YÜRÜMEYE BAŞLADI’

DHA’nın haberine göre Ankara 19’uncu Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasında Özdağ’ın avukatı Paşa Büyükkayaer, müvekkilinin Kavuncu’ya ‘FETÖ’cü’ değil, ‘FETÖ’ ile iltisaklı dediğini, ikisinin ayrı kavramlar olduğunu savundu. Kavuncu’nun ve sosyal çevresinin ‘FETÖ’ ile bağlantılı, bir kısmının ise iltisaklı olduğunu öne süren Büyükkayaer, dosyanın 2 yıl bekletildiğini, Özdağ’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı tartışmadan 2 hafta sonra fezlekenin düzenlendiğini ifade ederek, “Bütün yargı ve yürütme, Soylu ile kavga ettikten sonra müvekkilin üstüne yürümeye başlamıştır” dedi.

Mahkeme, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın, Buğra Kavuncu’ya 20 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi. (HABER MERKEZİ)

 

DHA-Politika – Türkiye-Ankara – Tuğba SIR

Ekonomi Haberleri