Ukrayna devlet varlıklarının satışını başlattı

Ukrayna devlet varlıklarının satışını başlattı

23/04/2023 Kapalı Yazar: sevi


Ukrayna Devlet Mülkiyet Fonu (SPF) Başkanı Rüstem Umerov, Ukrayna’nın bütçesi için fon toplamak amacıyla büyük devlet şirketlerinin satılmaya başlanacağını bildirdi

Bloomberg’de yer alan habere göre, on binlerce insanın ölümüne ve ekonominin harap olmasına neden olan bir savaşta Rusya’ya karşı mücadele veren ülke, gübre üreticisinden kamu hizmetlerine, dökümhanelere ve bir insülin üreticisine kadar çeşitli işletmeleri satarak en iyi senaryoda 400 milyon dolardan fazla kazanabilir.

Bunun için milletvekilleri Mayıs ayı başında yapılacak bir oturumda değişiklikler üzerinde anlaşmaya varması gerekiyor.

Konu: Tesla, Twitter ve SpaceX! Elon Musk imparatorluğunda zor bir hafta geçirdi

Konu: Tesla, Twitter ve SpaceX! Elon Musk imparatorluğunda zor bir hafta geçirdi

Devlet Mülkiyet Fonu başkanı Rüstem Umerov röportajda, tarım arazilerinin kiralanmasından 190 milyon dolar daha gelebileceğini söyledi.

Umerov, yatırımcıları paralarını savaşa koyma riskini alacak kadar “cesur” olmaya çağırdı ve “gelecekte 20 katı bir kazanç” vadetti.

İlk olarak, Ukrayna savaş çabalarını finanse etmeye yardım etmeli ve kurumları su üstünde dış yardıma bağımlı tutmalıdır. İkinci olarak, devlete ait şirketlerde sermaye enjeksiyonları ve yönetim revizyonları ekonominin canlanmasına yardımcı olabilir. Son olarak, fon bilançosunda yer alan ve çoğu geçen yüzyılın ortalarında kurulan şirketler hızla değer kaybediyor.

DÜŞEN DEĞER

Umerov, “Onları bu yıl satmazsak, gelecek yıl tek değerleri gayrimenkul olacak ve ertesi yıl sadece üzerinde durdukları toprak olacak” dedi.

 

Ekonomi Haberleri