Türkiye kaynaklı yayınların etki değeri artış gösterdi

Türkiye kaynaklı yayınların etki değeri artış gösterdi

27/12/2022 Kapalı Yazar: seviSanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “G-20 genelinde yapılan akademik çalışmaların etki değeri yıllar içinde sakin seyretmiş. Buna karşın Türkiye kaynaklı yayınların etki değeri önemli ölçüde artış gösterdi” dedi.

Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 59’uncu Genel Kurulu; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal, TÜBA Başkanı Muzaffer Şeker ve üyelerin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Bakan Yardımcısı Kacır, TÜBA çalışma gruplarının faaliyetlerini takdirle takip ettiklerini söyledi.

TÜBA tarafından çıkarılan yayınlara değinen Kacır, “Bu yıl yayımlanan ‘Osmanlı İlmiye Sınıfı’nın Kıyafet Norm ve Giysileri’ ve ‘İslam Astronomisi ve Kopernik’ isimli kitaplar da bilim tarihi anlamında medeniyet mirasımızın günümüze aktarımını sağlamakta. Yine TÜBA tarafından hazırlanan ve yakın zamanda kamuoyuyla paylaşılacak bir diğer eser de günümüzün geleceğe aktarılacağı kıymetli bir eser olacak. Bu eser ‘Milli Teknoloji Hamlesi’nin bilimsel çerçevesini ortaya koymakta. Bu çalışma yalnızca savunma sanayisinde değil; bilimde, sağlıkta, eğitimde, Ar-Ge’de ‘Milli Teknoloji Hamlesi’nin ortaya koyduğu vizyonu bilimsel bir bakış açısıyla ele almış oluyor. Asırlar boyu eskimeyecek bu eserde, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’nin bilimsel çerçevesini toplumla paylaştık” diye konuştu. 

 “G-20 ortalamasının üstünde”

G-20 ülkelerinin akademik yayın sayılarını ve performansını gösteren rapora atıfta bulunan Kacır, “G-20 genelinde yapılan akademik çalışmaların etki değeri yıllar içinde sakin olarak seyretmiş. Buna karşın Türkiye kaynaklı yayınların etki değeri önemli ölçüde artış gösterdi. 2012 yılında 0,68 olan etki göstergesi, 2020’ye gediğimizde 0,96’ya yükseldi. Yine Türkiye’den araştırmacıların yer aldığı uluslararası iş birlikli yayınlarda etki açsısından ülkemiz, G-20 ortalamasının oldukça üstünde bir performans ortaya koydu. Etki değeri son 2 yılda 1,30’dan 1,74’e yükseldi. Bu başarı şüphesiz siz değerli bilim insanlarımızın başarısı, sizlere canı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

 

Ekonomi Haberleri