Türkiye genelinde 4-6 yaş Kur’an kurslarımızda 10 bin sınıf açtık hamdolsun

Türkiye genelinde 4-6 yaş Kur’an kurslarımızda 10 bin sınıf açtık hamdolsun

11/06/2022 Kapalı Yazar: seviDiyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Baskil Müftülüğü Yatılı Erkek Kur’an Kursu” açılışında yaptığı konuşmada konuştu. Erbaş; “Sevgili Peygamber Efendimizin işte bu tavsiyesine, emanetine sahip çıkacak gençleri yetiştiriyoruz. Sadece hafızlık icazetnamesini başarıyla eline alanların sayısı 200 bine yaklaştı. Türkiye genelinde 4-6 yaş Kur’an kurslarımızda 10 bin sınıfı açtık hamdolsun.” dedi.

Ali Erbaş, kurs açılışında şöyle konuştu:

“Kur’an-ı Kerim’in ilkelerine göre hayatımızı ne kadar iyi tanzim edersek o kadar huzurlu oluruz, Cenabıhakk’ın rızasına uygun yaşarız. Veda Hutbesi’ni hatırlayın. ‘Ashabım, müminler, size iki şeyi emanet ediyorum. Onlara sarıldığınız müddetçe yolunuzu sapıtmazsınız. Bunlardan birincisi Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim, diğeri de Resulünün sünneti’ buyuruyor. Kur’an-ı Kerim ve sünnete uymamızı Efendimiz Aleyhissalatu vesselam bize tavsiye ediyor.

Peki Kur’an-ı Kerim’e nasıl sahip çıkacağız. İşte sizler gibi bu güzel Kur’an kursunda nice gençlerimiz yetişecek, nice çocuklarımız yetişecek. Bunun gibi ülkemizde yaptığımız 2 bin kadar Kur’an kursu ki sayı 2 bini geçti şimdi. Orada sevgili Peygamber Efendimizin işte bu tavsiyesine, emanetine sahip çıkacak gençleri yetiştiriyoruz. Sadece hafızlık icazetnamesini başarıyla eline alanların sayısı 200 bine yaklaştı. Türkiye genelinde 4-6 yaş Kur’an kurslarımızda 10 bin sınıfı açtık hamdolsun.

“Ne zaman ki adalet ihmal edildi ne zaman ki zulüm ortalığı sardı…”

İslam ihsanı emrediyor, herkes birbirine iyilik yapacak. Bu dengenin unsurudur. İslam yardımlaşmayı emrediyor, dengenin unsurudur. İslam kötülüğü men ediyor, İslam haksızlığı ve zulmü men ediyor. Zalim Müslüman da olsa onu uyarmak gerekiyor. Zalim kim olursa olsun, adaleti gözetmeyen kim olursa olsun onu uyarmak, adalete davet etmek gerekiyor. Zalimi uyarmak, zulmünden uzak durmasını temin etmek gerekiyor. Tarih boyunca İslam’ın bu şekilde toplumlarda etkili olduğunu görüyoruz. Ne zaman ki adalet ihmal edildi ne zaman ki zulüm ortalığı sardı, işte o zaman insanlık büyük bir huzursuzluk içerisinde oldu. Bizim derdimiz, bizim amacımız bu.

“Adalete sahip çıkan, zulme engel olan şahsiyetler olsun”

Önemli olan nerede yer aldığımızdır. Hakkın yanında yer almak ve o yolda çalışmak bizim için kafidir. İnşallah kıyamete kadar hak batıla hep galebe çalacaktır. Biz de bunun mücadelesini veriyoruz. Kur’an kurslarımızda, camilerimizde, mihraplarımızdan, minberlerimizden, kürsülerimizden hakkı anlatıyoruz, adaleti anlatıyoruz. Haksızlıktan ve kötülükten uzak durmayı, iyilikleri yaygınlaştırmayı, yardımlaşmayı, dayanışmayı sabrı, hakkı tavsiye etmekle 150 bin kadar hocamızla büyük bir mücadelenin içerisindeyiz. Sadece Türkiye’de değil, Türkiye dışında da 100’ün üzerinde ülkede 2 bin 500 kadar hocamızla hakkı ve hakikati sınırlarımızın ötelerine de taşımakla uğraşıyoruz. İşte Baskil’de bu Kur’an kurslarımızda yetiştirdiğimiz gençlerle ilgili hedefimiz, amacımız da budur. Yardımlaşan, dayanışma içerisinde olan, adalete sahip çıkan, zulme engel olan şahsiyetler olsunlar, derdimiz budur.”

Ekonomi Haberleri