Türk milleti doğrudan iktidar seçme hakkını ilk defa 2018’de kullandı

Türk milleti doğrudan iktidar seçme hakkını ilk defa 2018’de kullandı

24/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara’da AK Parti Mamak İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, toplantıda konuşma yapan Bekir Bozdağ, AK Parti iktidarının, Marmaris’teki orman yangınıyla mücadeleyi de en kısa sürede sonuçlandıracağını söyledi.

Bozdağ “Maalesef Türkiye’de çok kötü alışkanlıklar ortaya çıktı. Bugün ülkemizin dört bir yanında bir felaket olsa, bir yangın çıksa, ormanlar cayır cayır yansa, büyük depremler olsa, hatta ‘Savaşlar çıksa Türkiye yenilse de Recep Tayyip Erdoğan’dan kurtulsa.’ diyen, kendi siyasal ikballerini ve istikballerini bu ülkenin felaketinde arayan zavallılar türedi” diye konuştu.

‘KÖR OLAN, SERSEM OLAN SİZSİNİZ’

“Bir yandan yangınla mücadele eden helikopterleri, uçakları görüp koşuşan insanları, araçları görüp öte yandan utanmadan milletin gözünün içine baka baka ‘Devlet nerede?’ diye soran nice kendini ve haddini bilmez, milleti aldatmak için çalışan gayretkeşleri de gördük” diyen Bozdağ, “Bunlar alemi kör, herkesi sersem sanıyorlar. Bilesiniz ki alem kör değil, herkes sersem değil. Kör olan, sersem olan sizsiniz” ifadelerini kullandı.

‘PAHALILIK VE ENFLASYONDAN BU ÜLKEYİ YİNE BİZ KURTARACAĞIZ’

Ekonomideki sorunları çözmek için çalıştıklarını belirten Bozdağ, “Nasıl 2008 dünya finans krizi sırasında ülkemizi bundan en az maliyetle kurtardıysak, nasıl Gezi’de ve darbe anında yapılan ekonomik saldırılar sırasında Türkiye’yi en az maliyetle buradan çıkardıysak, yaşanan pahalılık ve enflasyondan da bu ülkeyi yine biz kurtaracağız. Çünkü biz dün yaptık bunu. Dün çökmüş olan Türkiye’yi ayağa kaldırdık, yatırımları durmuş olan Türkiye’nin dört bir yanını biz şantiyeye çevirdik. IMF’ye muhtaç Türkiye’yi, IMF’nin boyunduruğundan hep birlikte kurtardık. Onun için yarınları ayağa kaldıracak bir kadro varsa, o da yine Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki AK kadrolardır” dedi.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ OLMASA TÜRKİYE’NİN HALİ NASIL OLURDU?’

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin siyasi istikrar sağladığının savunan Bozdağ, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olmasaydı, Türkiye’nin hali pandemide, ekonomide, diğer alanlarda yaşananlar nedeniyle nasıl olurdu?” diye sordu.

Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması yürüten muhalefet partilerinin yayımladığı prensipler içinde cumhurbaşkanının nasıl seçileceğinin yer almadığına belirten Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk tarihinde, Türk milleti doğrudan iktidar seçme hakkını ilk defa 24 Haziran 2018’de kullandı. Ondan önce bizim anayasamız Türk milletine iktidar seçme yetkisi vermiyor. Şimdi çarpıtacaklar bunu. Veriyorsa biri çıksın, Anayasa’yı açıp maddelerini bana göstersin. Biz de seçim yaptık, başbakan seçimi yaptık mı hiç? Yok, milletvekili seçimi yapıyoruz. Başbakan kim? Vekiller arasından cumhurbaşkanı seçiyor. Başbakan, bakanları nasıl seçiyor? Vekiller arasından ya da vekil seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından belirliyor, cumhurbaşkanı onarsa bakan oluyor. Görevden alacak, cumhurbaşkanı onarsa görevden alıyor. Bir demokrasi düşünün, orada halkın yürütme organını seçme hakkı ve yetkisi yok. Şimdi kalkıp ‘tek adam’ teranesini türetiyorlar. Biz gücü millete aktardık.”

‘SİZ 2028’DE NASIL ENGELLEYECEĞİNİZE KAFA YORUN’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’daki üçüncü kez adaylığı engelleyen düzenlemenin kapsamında olup olmadığı tartışmasına değinen Bekir Bozdağ, “Şimdi kalkmışlar ‘İkinci defa aday olamaz’ diye kendi seçimlerini Tayyip Bey’in adaylığını engelleme umuduna bağlamışlar. Umutları ona kalmış. Anayasa’ya göre bir engel var mı? Yok. Çok açık. Anayasal, yasal hiçbir engel yok” dedi.

“Allah’ın izniyle adayımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır, adaylığı anayasaldır, yasaldır, hiçbir içtihatla yorumla bu gerçeği kimse değiştiremeyecektir” diyen Bozdağ, “Aziz milletimiz de onu yeniden cumhurbaşkanı seçecek. Siz bırakın ikinci defa adaylığını engellemeyi, Anayasa’nın ilgili hükmünü 2028’de nasıl engelleyeceğinize kafa yorun. Yarın Anayasa üçüncü defa adaylığına imkan veren şartları da düzenliyor. Bu millet öyle bir irade ortaya koyduğunda, milletin iradesi karşısında nasıl duracaklar? Siz bugünü bırakın, yarına bakın” şeklinde konuştu.

‘CUMHURBAŞKANIMIZIN DAYISI ÇOK KUVVETLİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kaybetmeyeceği vaadinde bulunan Bozdağ, “Cumhurbaşkanımızı bir dünya bir araya gelse yenemeyecek. Neden? Cumhurbaşkanımızın dayısı çok kuvvetli. Ama Cumhurbaşkanımızın dayısı ne Biden, ne terör örgütleri. Cumhurbaşkanımızın dayısı aziz Türk milletidir” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri