Total, Rus Terneftegaz’daki hisselerini satma kararı aldı

Total, Rus Terneftegaz’daki hisselerini satma kararı aldı

26/08/2022 Kapalı Yazar: seviRusya ile çeşitli ticari ilişkileri olduğu için bir süredir eleştirilen Fransız enerji şirketi TotalEnergies, Novatek ile birlikte idare ettiği ortak girişimi Terneftegazdaki hisselerini satma kararı aldı.

Reutersın haberine göre şirket, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

26 Ağustos 2022de, TotalEnergies ve Novatek, TotalEnergiesin Terneftegazdaki yüzde 49 hissesinin nihai alım satımı konusunda anlaşma imzalamıştır. Anlaşmanın Eylül 2022de tamamlanması beklenmektedir.

UKRAYNAYI BOMBALAYAN JETLERE YAKIT SAĞLADIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Fransız enerji ve petrol devi TotalEnergiesin Rusyanın ikinci büyük doğal gaz şirketi Novatek ile olan girişimi dolayısıyla Ukraynayı bombalayan Rus jetlerine yakıt sağladığı iddia edildi.

Fransız Le Monde gazetesinin enerji piyasası verilerini temel alan ve Global Witness adlı sivil kuruluşun yardımlarıyla derlediği bilgilere dayandırdığı haberinde Rus jetlerinin kullandığı yakıtların TotalEnergiesin yüzde 49una sahip olduğu Terneftegazın sağladığı yoğunlaştırılmış gazdan elde edildiğini ileri sürdü.

Firma ise yaptığı açıklamada, Terneftegazdaki hissedarlığını kabul etti, ancak Rus ordusuna yakıt sağlayan bir altyapı işletmediğini belirtti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/ekonomi.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri