‘TL ile büyüdük, dolarla küçüldük’ söylemi yanlıştır

‘TL ile büyüdük, dolarla küçüldük’ söylemi yanlıştır

05/06/2022 0 Yazar: seviSözcü gazetesi yazarı Ege Cansen, Türkiye’nin ilk çeyrek yüzde 7,3’lük büyümesine ilişkin olarak “TL ile büyüdük, dolar ile küçüldük” tartışmasının doğru olmadığını ifade etti. Cansen ” ‘TL ile büyüdük ama dolarla küçüldük’ şeklinde konuşması yanlıştır. Bu yanlışın sebebi TL’den dolara dönerken kullanılan kurun, ‘kalibre edilmemiş’ olmasıdır” diye yazdı.

Cansen, AKP’nin iktidara geldiği 2002’de cari TL ve o yılın cari dolar kuruyla hesaplandığında kişi başına gelirin 3.600 dolar olduğunu, 2008 yılında ise aynı yöntemle hesaplanmasına karşın, artan dolar kuru sebebiyle milli gelirin 11.000 dolara yükseldiğini belirterek şöyle devam etti:

Bunun üzerine AKP ‘6 yılda milli geliri 3 katına çıkardık’ diye böbürlenmeye başladı. Halbuki aynı dönemde sabit TL ve Dünya Bankası’nın ‘Constant Dolar’ ile yapılan ölçümlerde kişi başına milli gelirde artış oranı sadece yüzde 46 idi. Ortada 3 kat artan (doğrusu üç katına çıkan)  bir şey yoktu. GSYH (Milli Gelir) esas olarak fiziksel bir oluşumdur. Hangi ölçü birimini kullanırsa kullanılsın, bir şeyin büyüme/küçülme ‘oranı’ aynı çıkar.

TL ile büyüdük ama dolarla küçüldük demek ‘santimetre ile ölçünce bizim oğlanın boyu uzadı, ama inçle ölçünce boyu kısaldı’ demek kadar saçmalamaktır. Benim tüm ikazıma rağmen, o yıllarda AKP’den kimse bu söylemi değiştirmedi. Şimdi de muhalefet, kişi başına GSYH 2013’te 13.600 dolardı, 2022’de 9.000 doların altına düşecek diye konuşuyor. AKP ise dolarla milli gelir hesabını TL değer kaybettiği için (tırmalayan hurmalar) ağzına bile almıyor.

Yazının tamamı için tıklayın


Ekonomi Haberleri