Ticari müşterilerden şikayetler gelmeye başladı

Ticari müşterilerden şikayetler gelmeye başladı

27/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bazı bankaların bağımsız denetime tabi olup olmadığına bakılmaksızın tüm ticari müşterilerinden bağımsız denetim raporu istediğine ilişkin bazı şikayetler ulaştığını açıkladı.

BDDK, 24.06.2022 tarihli ve 10250 sayılı Kararlarının uygulanmasına ilişkin olarak, bazı bankaların bağımsız denetime tabi olup olmadığına bakılmaksızın tüm ticari müşterilerinden bağımsız denetim raporu istediğine ilişkin bazı şikayetler gelmeye başladığını belirtti.

BDDK, resmi Twitter hesabından konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“26 Haziran 2022 tarihinde Kurumumuzca yapılan açıklamada da yer verildiği üzere bankalarca, yalnızca bu açıklamada belirtilen 3 şartı aynı anda taşıyan kredi müşterilerinden, bağımsız denetim onaylı bilgi ve belgeler ile bağımsız denetimden geçmiş güncel finansal tabloların alınması gerekmektedir.

Söz konusu açıklamamızda yer verilmeyen müşteriler için ekonomik faaliyetin olağan akışında devam ettirilmesi ve anılan Kararımız uyarınca gerekmediği halde müşterilerden kredi tahsisi için ilave bilgi/belge talep edilmemesi önem arz etmektedir.

Kaldı ki 26 Haziran tarihli açıklamamızda da belirtildiği üzere, bağımsız denetim raporu olmayan kredi müşterilerine bile, 1 ay sonra bağımsız denetimden geçmiş bilgi ve belge ve finansal tabloları getirmesi şartıyla, bu müşterilerin sadece beyanları alınarak kredi kullandırabileceği ifade edilmiştir.

Diğer taraftan, anılan Karar kapsamında kredi sınırlama şartlarına girdiği halde, YP kredi kullanamaması şartıyla, kredi başvuru tarihini izleyen 3 aylık dönemdeki YP net pozisyon açığını belgelendiren müşterilere söz konusu pozisyon açığıyla sınırlı olarak kullandırılabilecek kredilerin vadesinin de yalnızca 3 ayla sınırlı olduğuna dair yanlış anlaşılmalar olduğu görülmüştür.

Bu kapsamda, söz konusu kredilerin, 3 aylık dönemdeki pozisyon açığı tutarı ile sınırlı olmak kaydıyla, 3 aydan daha uzun vadeli kullandırılabilmesinin mümkün olduğunun belirtilmesinde de fayda görülmüştür.”

 

TIKLAYIN | BDDK’dan TL ticari kredi kullanımında yeni koşul

TIKLAYIN | BDDK’nın kararına ekonomistlerden gelen ilk tepkiler: Faizi artırmadık, döviz de satmıyoruz, sermaye kontrolü de yok; herşey kendi kendine oluyor

Ekonomi Haberleri