THK uçakları Marmaris’te neden yok: 3 yıllık inadın faturasını ödemeye devam ediyoruz

THK uçakları Marmaris’te neden yok: 3 yıllık inadın faturasını ödemeye devam ediyoruz

24/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


Marmaristeki yangın 4 gündür söndürülemiyor. AKP iktidarı Katar ve Azerbaycandan dahi yardım istedi. Azerbaycandan uçak, Katardan 3 helikopter geldi.  Ancak geçtiğimiz hafta basın toplantısıyla uçuşa hazır olduğu açıklanan Ankarada konuşlu üç Türk Hava Kurumu uçağı halen Marmarise gönderilmedi. Türkiyenin cennet ormanları alev alev yanarken, uçaklara kalkış için talimat verilmiyor.

Hiçbir bakan, resmi makam ya da yetkili THK uçaklarının neden 4 gündür yangına müdahale için sevk edilmediğini açıklamadı.

SÖZCÜnün ulaştığı kaynaklar, 3 uçağın uçuşa hazır olduğunu ancak uluslararası havacılık kuralları gereği hem uçaklar, hem pilotlar için gerekli prosedürler zamanında tamamlanmadığı için kullanılamadığını kaydetti.

Uluslararası sivil havacılık kuralları gereği, hem uçaklar hem de kullanacak pilotların uçuşa uygunluklarının onaylanması gerekiyor. Bu onay Türkiyede Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından veriliyor.


PİLOTLARIN EĞİTİMİ  TAMAMLANIYOR

CL-215 uçaklarıyla yıllarca ormanları koruyan THK pilotları, kurumu yönetmek üzere 2019 yılında atanan AKPli kayyum tarafından işten kovulmuştu. Bu pilotlardan bazıları, geçtiğimiz yıl yaşanan büyük yangınların ardından kamuoyu baskısıyla uçakların tekrar uçurulmasına karar verilince geri çağırıldı.
Ancak 3 yılı aşkın süredir uçmayan pilotların uluslararası kurallar gereği bir süre eğitim tazeleme ve antrenman uçuşu yapması gerekiyor. Pilotların halen bu süreci tamamlamadığı belirtiliyor. Bu uçuşlar tamamlandığında pilotların lisansı SHGM tarafından yenilenecek.

UÇAKLARIN UÇUŞA ELVERİŞLİDİR ONAYI

Öte yandan hem Savunma Sanayi Başkanlığı, hem THK  üç CL-215 uçağının hazır olduğunu açıkladı ancak SHGM tarafından resmen uçuşa elverişlidir onayı verilmediği ileri sürülüyor. Burada kritik iddia şöyle: CL-215 uçaklarına THKnın bakım yetkisi vardı ancak 3 yıl ara verildiği için bu yetkisi kalktı. Uçaklar her ne kadar uçacak hale geldiyse de SHGM bürokratları, yetkisi olmayan bir kurum tarafından yapılmış bakıma onay vermek istemiyor. Zira yaşanabilecek olumsuz bir olayın çok ciddi hukuki sonuçları değerlendiriliyor.

DEVLET UÇAĞI OYUNU

Kaynaklar bu noktada ara bir çözüm üzerinde durulduğunu vurguluyor. Buna göre THKnın uçakları hazırlanacak protokolle yazın Orman Genel Müdürlüğü emrine verilerek, devlet uçağı statüsüne alınacak. Çünkü devlet uçağı statüsündeki uçaklar sivil denetimden muaf. Böylece bakımı nerede yapılırsa yapılsın tıpkı askeri uçaklarda olduğu gibi uçabilmesi mümkün.

PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBA SHGMNİN ÖNÜNDE 

Sivil Havacılık eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, süreci şöyle değerlendirdi:

Bu uçaklara SHGM tarafından Uçuşa Elverişlilik Sertifikası düzenlenebilmesi için bu uçakların bakımlarının SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir bakım kuruluşunda yapılması olmazsa olmaz koşuldur.
THKnın bu yetkisi vardı ancak 3 yılda yenilenmedi.
Her şey oldu bittiye getirilmeye çalışılıyor. Bir yanda cayır cayır yanan ormanlar diğer yanda yerde yatan uçaklar  Bu sarmalda pimi çekilmiş bomba SHGM bürokratlarının önüne konulmuş vaziyettedir.

Bu devletin memuruna zulümdür. Bugüne kadar neredeydiniz? Her şeyi son dakikaya sıkıştırıp işleri çıkmaza sokuyorsunuz. Liyakat çökünce devlet çöküyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/gundem.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri