TEİAŞ’ın eğitim merkezinde yolsuzluk, torpil ve taciz iddiası

TEİAŞ’ın eğitim merkezinde yolsuzluk, torpil ve taciz iddiası

19/09/2022 Kapalı Yazar: sevi


Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin(TEİAŞ) Manisa’nın Soma ilçesindeki Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğü’yle ilgili yolsuzluk, torpil ve taciz iddiaları kentte şok etkisi yarattı.

TEİAŞ’ın eğitim merkezinde yolsuzluk, torpil ve taciz iddiası

Türkiye’de elektrik santrallerine, trafo merkezlerine, özel elektrik dağıtım şirketlerine sertifikalı personel yetiştiren Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’ye (TEİAŞ) ait Manisa’nın Soma ilçesindeki Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğü bugünlerde şok iddialarla çalkalanıyor.

Usulsüzlükten yolsuzluğa, torpilden, tacize kadar iddiaları gündeme taşıyan Soma Belediyesi’nde İYİ Partili Meclis üyesi Nuri Özkaya, Sözcü’ye yaptığı açıklamada iddialarla ilgili TEİAŞ Genel Müdürlüğü’nün soruşturma başlatarak geçtiğimiz Ağustos ayında eğitim tesisinde başlatılan soruşturma kapsamında müfettişlerin geldiğini ve bir ay inceleme yaptığı ifade etti.

“KURUMA AİT ARAÇLARI KENDİ ŞAHSİ İŞLERİ İÇİN KULLANMAYA BAŞLADI”

Tesisin eski öğretim görevlilerinden Nuri Özkaya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bu tesis 158 bin veya 380 bin kilowatt elektrik enerjisinde yetki veren Türkiye’de tek ve önemli bir kurumdur. Hayrullah Saraç müdür olduktan sonra kuruma ait araçları kendi şahsi işleri için kullanmaya başladı. Yaşanan bu durumlar tesiste ayyuka çıkmaya başlayınca kendisini uyardım. Kendisini bir çok kez ikaz etmemize rağmen hiçbir düzelme olmadı.”

“BİR KADININ SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMASIYLA OLAYLAR PATLAK VERİYOR”

İYİ Partili Nuri Özkaya, tesiste yaşandığını iddia ettiği yolsuzlukların, usulsüzlüklerin ve taciz gibi olayların tesiste çalışan bir kadının Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu bulunması ve kendisinin yaşananlarla ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla ortaya çıktığını ifade etti.  Özkaya iddialarla ilgili şöyle konuştu:

“Tesiste çeşitli müteahhit firmalarından gelip belge almak için eğitim gören bay ve bayan elemanlar yer alıyor. 3 ay boyunca bu tesiste 110 kişi yatılı olarak kalıyor. Bunların arasında bayan personeller de görev yapmaktalar.

Bu personeli kendisinin özel işlerinde kullandığı iddiaları müfettiş kayıtlarında bulunmakta olduğu iddia edilmekte. Zaman zaman ortaya çıkan bu olayları müdür bir şekilde örtbas etmiştir. Ancak en son yaşanan bir olayın ardından tesisteki ahlaksızlıklar patlak verdi. Tesiste çalışan bir kadının evine üç kez isimsiz olarak mektup gönderilerek tehdit edilmiş.

O kadın da tehditlere dayanamayarak Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş. Gizli mektupları gönderen kişi veya kişilerin araştırmasının sürdüğü bilgisine ulaştım. Bu suç duyurusunun ardından ben de tesiste yaşanan olaylarla ilgili sosyal medya üzerinden bir paylaşımda bulundum.

Bu paylaşımın ve suç duyurusunun ardından tesise müfettişler geldi. Tesiste görevli kadınlar ve erkekler ayrı ayrı dinlendi. Geçtiğimiz ay gelen müfettişler 15 gün boyunca tesiste kaldı. Edindiğimiz bilgelere göre yaptıkları incelemede birçok yolsuzluk ortaya çıkmış. Ayrıca sosyal medya üzerinden yaptığım paylaşımlarımın kaldırılması içinde şahsıma yönelik gizli numaradan tehditler aldım.

Ancak kendilerine bunları kaldırmayacağımı ifade ettim, sonuna kadar takipçisi olduğumu ifade ettim. 15 günlük incelemeden sonra müfettişler gitti. Bir hafta sonra geri dönerek derinlemesine bir inceleme daha yapmaya başladı. En son aldığımız bilgi, müfettişlerin tesis içerisinde yaşananların içinden çıkamadıkları olduğuna yönelik duyumlar oldu.”

“SINAVLARDA YANDAŞLARA TORPİL”

Açıklamasında Türkiye’de sadece Soma TEİAŞ Eğitim Merkezi’nde verilen yüksek gerilim çalışma belgelerinde usulsüzlüklerin yapıldığı iddiasını da gündeme getiren Nuri Özkaya sözlerine şöyle devam etti:

“Eğitim Tesisleri’nde eğitim aldıktan sonra belge alabilmek için yapılan yazılıda 60 puan alma zorunluluğu var. 59,9 puan alsanız bile kalırsınız. Çünkü belgeyi alacak kişinin herhangi bir elektrik santralinde, trafoda ve enerji hattında yapmış olduğu bir arıza o hatta veya alanda çalışan kişilerin canına mal olabilir.

İş bilmeyen bir kişi sınavdan geçirildiğinde ve sahada çalışmaya başladığında yanlış yapacağı bir iş bir şehrin elektriğinin kesilmesine bile sebep olur. Ancak Hayrullah Saraç kuruma müdür olduktan sonra tesise gelen eşi, dostu, akrabası veya yakınına birtakım kolaylıklar sağladığı yönünde iddialar var.

Yazılı sınavdan 45 puan alan yakınlarının öğretmenlere baskı yaparak 60 puan aldırıp geçmesini sağladığı yönünde iddialar var. İncelemeye gelen müfettiş raporlarında bazı kişilerin puanında oynama yapıldığı ortaya çıkmış.

Oğlunun okulu bitirmeden kanun ve yönetmenliğe aksi bir şekilde belge sahibi olmasını sağlamış ve bunun sonucunda TEİAŞ’ta alt taşeron bir firmaya işbaşı yaptırdığı müfettişlerce tespit edilmiştir. Ayrıca müdür tesiste çalışan bir personeli dışarıya özel işi için gönderiyor.

Personel iş kazasına uğruyor ve bu kazayı tesis içinde olmuş bir iş kazası gibi gösteriyor. İş Güvenliği uzmanına haber verilmeden rapor düzenlenip, SGK’dan iş görememezlik parası alınıyor. Bu konu müfettiş beylere iletilmeyi unutulmuş bazı konulardan biri.

“BU KİŞİ NEDEN HÂLÂ GÖREVDEN ALINMADI?”

Tesiste yaşanan iddiaların soruşturma çerçevesinde müfettiş raporları tarafından tescillendiğini söyleyen Nuri Özkaya, açıklamasında son olarak eğitim tesisi müdürü Hayrullah Saraç’ın hala görevinde olduğunu ve açığa alınmadığı ifade ederek ilgili bakanlıklara seslendi. Özkaya iddialarla ilgili açıklamasında son olarak şu ifadelere yer verdi:

“Soma TEİAŞ’ta yaşananlar büyük bir skandal niteliğindedir. Bu kadar skandalları ortadayken ve müfettiş raporlarına yansımışken soruşturma çerçevesinde neden müdür ve adı geçen diger görevlilerin görevden uzaklaştırılmadı veya alınmadı?

Müdürün ve bazı personelin halen daha göreve devam etmesi durumunda delilleri karartma olasılığı yüksektir. Cumhur İttifakının ortaklarına, İçişleri Bakanlığı’na, Enerji Bakanlığı’na, Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum.

Başta Ankara TEİAŞ Genel Müdürlüğü ve Teftiş Kurulu’nun Soma TEİAŞ eğitim merkezindeki skandal iddiaları ve ifadelerinde yılların birikimi olan usulsüzlük, yolsuzluk, haksız yere kurs belgesi düzenleme, çalışan kadınlara yapılan ahlaksızlık gibi bunlara benzer bir sürü bilgi belge ortaya saçılmışken TEİAŞ Genel Müdürlüğü’nün bu müdür ve diğer ithamlarda olan kişiler halen görevde tutmasından, müdürü ve olaylara karışanlara müdahale etmemiş olmasından dolayı TEİAŞ Genel Müdürlüğü’nün de en az Soma TEİAŞ Müdürlüğü kadar sorumlu olduğunu düşünüyorum.

Tesisin müdürünü görevden almak istemeyen bazı  siyasetçiler olduğunu duyduk. Ancak yaşanan yolsuzluk, torpil, şantaj ve taciz iddiaları hepsi müfettiş raporlarında belgeleriyle mevcut.

Yeni bir soruşturmanın devam etmesi halinde konuşamayan personel daha net konuşacağı kaanatindeyim. Yaşananların üzerinin kapatılmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu işin üstünü kapatmak isteyen herkes suçlu.”

Vatandaştan yolsuzluk, yasak ve yoksulluk tepkisi: Bu iktidar bizi yerin dibine soktu İlginizi Çekebilir Vatandaştan yolsuzluk, yasak ve yoksulluk tepkisi: Bu iktidar bizi yerin dibine soktu Enerji Bakanı muhalefete doğru rakamları veren bürokratı görevden aldı İlginizi Çekebilir Enerji Bakanı muhalefete doğru rakamları veren bürokratı görevden aldıEkonomi Haberleri