TCMB faizi yüzde 8,5, mevduat faizi yüzde 30

TCMB faizi yüzde 8,5, mevduat faizi yüzde 30

26/02/2023 Kapalı Yazar: seviMerkez Bankası faiz indirimlerine bu hafta da devam ederek politika faizini yüzde 8,5’e indirse de mevduat faizleri yüzde 30’u buldu.

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk‘ün haberine göre Merkez Bankası’nın faiz indirimleri piyasaya genişlemeci bir etkiden ziyade piyasa faizlerinin yükselmesine yol açan ve finansman ihtiyacını kilitleyen bir etki yaratıyor. Bugün politika faizi yüzde 8,5 iken, vatandaş bankadan ortalama yüzde 30,37 faizle kredi kullanıp, mevduattan yüzde 30 faiz alıyor.

Merkez Bankası, ağustos vi eylül ayında 100’er baz puan, ekim ve kasım ayında ise 150’şer baz puanlık indirime gitmişti. Böylece son 4 ayda 500 puanlık indirim yapıldı. TCMB, aralık ve ocak aylarında politika faizini sabit tutmuştu. Böylece ağustostan bu yana 7 ayda 550 baz puanlık faiz indirimi yapıldı. Ancak bu süreçte düzenleyici kurumlar tarafından piyasa faizlerini etkileyici bir dizi regülasyona imza atıldı.

Faizlerde daha önce görülmemiş bir tablo

Bu düzenlemeler sonucunda bankaların mevduat rekabeti kızışırken, ticari kredi faizlerinde sert düşüşe rağmen, bu kez de bankalar kredi vermeyi kesti. Neticede politika faizi yüzde 8,5’e çekilirken, mevduat faizleri yüzde 30’u aştı, ticari kredi faizleri ise ortalama yüzde 14,49 seviyelerine geldi. İhtiyaç kredilerinde ise ortalama faiz yüzde 30,37’ye yükseldi.

Geçmişte ticari kredi faizlerinin altında kalan mevduat faizleri, Merkez Bankası’nın adımlarıyla, ticari kredi faizlerinin 12 puan üzerine çıktı. Faiz indirimleriyle enflasyonda tarihi yükselişe neden olan TCMB, uyguladığı makroihtiyati tedbirlerle birlikte kredi ve mevduat faizleri arasındaki makası da değiştirdi. Böylece, bankacılık sektöründe faizlerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.

 

Ekonomi Haberleri