TCMB Başkanı Kavcıoğlu ihracatçılarla bir araya geldi; toplantıda ne konuşuldu?

TCMB Başkanı Kavcıoğlu ihracatçılarla bir araya geldi; toplantıda ne konuşuldu?

25/06/2022 Kapalı Yazar: seviTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ihracatçılarla gerçekleştirdiği toplantıda reeskont kredilerine yönelik koşullarla ilgili açıklayıcı bilgiler verdi.

Kavcıoğlu’nun reeskont kredilerine getirilen piyasaya yüzde 30 döviz satışı yükümlülüğünün sadece düşük maliyetli ve uzun vadeli reeskontları kapsadığını söylediği, önceki maliyetlerle reeskont kullanımının mümkün olduğunu hatırlattığı belirtildi. Kavcıoğlu’nun bazı işletmelerin döviz varlığı bulunmasına rağmen TL kredi alıp dövize dönerek bu imkânı suiistimal etmesini aktardığı da söylendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile ihracatçıların görüşmesinde makro ihtiyati önlemler ve liralaşma stratejisi çerçevesinde atılan adımlar tartışıldı. Toplantıda ihracatçılar farklı sektörlerde yaşadıkları sorunları dile getirdi.

Bloomberg HT’nin edindiği bilgilere göre, Kavcıoğlu, reeskont kredilerinde son yapılan düzenleme ile getirilen yüzde 30 Döviz satışı yükümlülüğüne açıklık getirdi. Bu yükümlülüğün sadece uzun vadeli ve yeni açıklanan düşük maliyetli reeskont kredilerini kapsadığını belirten Kavcıoğlu, eski maliyetler ile reeskont kullanan ihracatçılar için bu yükümlülüklerin söz konusu olmadığını hatırlattı.

Döviz varlıkları da tartışıldı 

Toplantıda TL kredi kullanan ihracatçıların hesaplarındaki döviz varlıkları da tartışıldı. TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun bazı ihracatçıların bu durumu suiistimal ettiğini belirttiği vurgulandı. Ayrıca Kavcıoğlu’nun bazı şirketlerin döviz varlığı bulunmasına rağmen düşük maliyetli fonlama ile TL alıp bununla yine dövize döndüğü örnekleri aktardığı da ifade edildi.

Bu konuda ihracatçıları uyaran Kavcıoğlu’nun, faiz kararı metinleri ve enflasyon raporu sunumlarında olduğu gibi liralaşmanın önemine vurgu yaptığı belirtildi.

Ekonomi Haberleri