Suriye ile siyasi temas konusunda şu anda bir plan yok

Suriye ile siyasi temas konusunda şu anda bir plan yok

23/09/2022 Kapalı Yazar: seviCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye-Suriye ilişkileriyle ilgili olarak, “Suriye ile siyasi temas konusunda şu anda bir plan yok. İstihbarat temas kuruyor. Suriye konusunda Türkiye’nin tutumu belli. Astana süreci devam ediyor. Anayasa çalışmaları devam ediyor” dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Sputnik’te yer alan habere göre; Türkiye’nin Şangay İşbirliği Örgütü temaslarına değinen İbrahim Kalın, Asya ile olan ilişkilerde ‘paradigmatik’ değişimin olduğunu söyledi. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik konusunda üzerine düşeni yaptığını belirten Sözcü Kalın, “Türkiye AB’ye üyelik için üzerine düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmişken, AB’nin fasılları açmaması bir uzaklaştırma yaratıyor. Biz AB üyelik sürecinin devam etmesini istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

NTV’de soruları yanıtlayan İbrahim Kalın’ın açıklamaları şöyle:

“Rusya’nın yapmak istediği referandum kararını tanımıyoruz”

“Asya ile ilişkilerimizde paradigmatik bir değişim var. Türkiye AB’ye üyelik için üzerine düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmişken, AB’nin fasılları açmaması bir uzaklaştırma yaratıyor. Biz AB üyelik sürecinin devam etmesini istiyoruz. Türkiye AB üyesi olmasa bile Avrupa ülkeleriyle ticaretini sürdürüyor ve sürdürecek. AB tarafının yapıcı bir konumda olması gerekiyor. Biz bir tercih noktasında ikilemde kalmak istemiyoruz. AB üyeliği Türkiye’nin stratejik tercihidir.

Daha önce Kırım konusunda tavrımız neyse Rusya’nın yapmak istediği referandum kararını tanımıyoruz. Rusya, pazarlık yapmak, taşları yeniden dizmek istiyor. Ukrayna’nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü tanıyoruz. Bu savaşta Ukrayna’nın yanındayız. Savaşın sona ermesi konusunda çaba gösteren tek ülke Türkiye.

Savaş ilk başladığında da bizim öngörümüz savaşın uzun süreceği yönündeydi. Şu andaki görüntü savaşın uzayacağı yönünde. Türkiye’nin savaşta her iki tarafla sürdürdüğü müzakereler sonucunda tahıl koridoru anlaşması, esir takası gibi önemli kazanımlar elde edildi.

“Türkiye bir an önce bu savaşın sona ermesi için elinden gelen tüm imkanları seferber ediyor”

Türkiye’nin savaşta her iki tarafla sürdürdüğü müzakereler sonucunda tahıl koridoru anlaşması, esir takası gibi önemli kazanımlar elde edildi. Cumhurbaşkanımız esir takası için liderlerle sürekli konuştu. 5 ismin Türkiye’ye getirilmesi teklifini biz yaptık. 5 kişi için süreç tıkanacaktı ama bizim formülümüzle çözüldü. MİT, takas sürecinde çok önemli bir rol oynadı.

Tahıl koridorunda Rusya’nın kendi gemilerine el koyulur endişesi vardı. Türkiye bir an önce bu savaşın sona ermesi için elinden gelen tüm imkanları seferber ediyor.” 

“Türkiye töhmet altında bırakılmaya çalışılıyor”

Kalın, Rus ödeme sistemi Mir kullanımı ile ilgili olarak ise, “İddiaların bir aslı yok, yaptırımlar delinmiyor. Türkiye töhmet altında bırakılmaya çalışılıyor. Mir kart, Rus turistlerin Türkiye’de harcama yaptıkları bir kart. Diğer turistler nasıl burada başka kartlar kullanıyorsa, Rus turistler de burada bu kartları kullanıyor” dedi. 

“Suriye ile siyasi temas konusunda şu anda bir plan yok”

İbrahim Kalın, Türkiye-Suriye ilişkileri ile ilgili şunları söyledi:

“Suriye ile siyasi temas konusunda şu anda bir plan yok. İstihbarat temas kuruyor. Suriye konusunda Türkiye’nin tutumu belli. Astana süreci devam ediyor. Anayasa çalışmaları devam ediyor.”

“F-16 satışına ABD yönetimi satışa çok sıcak bakıyor”

Kalın, “F-16 satışına ABD yönetimi satışa çok sıcak bakıyor. Bizim kanaatimize göre, oylamaya gitmesi durumunda hem kongreden hem de senatodan geçecektir. Satış olmazsa alternatiflere her zaman sahibiz” dedi. 

“Yunanistan’la ilgili  rahatsızlığımızı ilgili mercilere ilettik”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Türkiye-Yunanistan arasındaki ilişkilerdeki rahatsızlığımızı ilgili mercilere ilettik. ABD’nin Rum tarafını ödüllendirircesine ambargoyu kaldırması kabul edilebilir değil. Cumhurbaşkanımız bir adım atıldığında iki adım atar. 6-7 Ekim’de Prag’da bir görüşme olur mu bilmem. Yunan tarafının adımlarına bağlı. Şu an için Miçotakis’le planlanan bir görüşme yok” diye konuştu. 

“Filistin konusunda değişen bir tavrımız yok; iki devletli çözümden yanayız”

Kalın, Türkiye-İsrail ilişkilerine yönelik olarak da, “Filistin konusunda değişen bir tavrımız yok. İki devletli çözümden yanayız. Hem Filistin devletinin kurulması hem de İsrail’in güvenliğinin korunması konusunda tavrımız devam ediyor. 15 yıl sonra bir İsrail Başbakanının iki devletli çözüm açıklamasını önemli buluyoruz. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerini düzeltmesini en çok kendilerinin istediğini söyledi” ifadelerini kullandı. 

“Mahsa Amini’nin ölüm olayından üzüntü duyuyorum”

İbrahim Kalın, İran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini ile ilgili olarak, “Yaşanan ölüm olayından üzüntü duyuyorum. İran tarafının sağduyu ile hareket edeceğine inanıyorum” dedi. 

“Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar umarız savaşa evrilmez”

Kalın, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki gerilim ile ilgili ise, “Çatışmalar umarız savaşa evrilmez. Bundan sonraki sürecin müzakerelerle yürüyeceğine inanıyoruz. Barış anlaşması birçok şeyi kapsayan kritik bir anlaşma. Ermenistan Başbakanı Paşinyan şu ana kadar yapıcı bir tutum sergiledi. Türkiye’nin rolü aşikar, bu süreçte biz her zaman Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Paşinyan’la Prag’da görüşebilir. Biz Ermeni diasporasının barış sürecine katkı vereceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Ekonomi Haberleri