Şubelerimiz dışında, kayıt dışı, nakit işlemler…

Şubelerimiz dışında, kayıt dışı, nakit işlemler…

24/04/2023 Kapalı Yazar: seviT24 Ekonomi

Denizbank; yüksek kazanç vaadiyle toplam tutarı 80 milyon doları bulduğu belirtilen ve mağdurları arasında Fatih Terim, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Fernando Muslera ve Selçuk İnan‘ın da bulunduğu kamuoyuna yansıyan dolandırıcılık girişimi konusunda açıklama yaptı. Açıklamada, dolandırıcılık sürecine konu olan “para alışverişinin tamamen Denizbank şubeleri dışında nakit olarak gerçekleştiği, getirilerinin de yine kayıt dışı biçimde nakit olarak alındığı” vurgulandı.

“Kamuoyu Bilgilendirmesi” başlığıyla yapılan açıklamada, dolandırıcılık sürecinde “Denizbank’a ait bir dokümanın ibraz edilmediği, işlemlerin bankacılık sisteminde hiçbir izinin bulunmadığı” vurgulandı,” konudan haberdar olunca banka Teftiş Kurulu’nun inceleme başlattığı, BBDK ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirimlerde bulunulduğu” kaydedildi.

Denizbank Finansal Hizmetler Grubu tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bazı haber siteleri ve sosyal medya mecralarının kamuoyunun yakından tanıdığı kişiler ve bankamızın adını kullanarak yer verdiği haber ve paylaşımlar nedeniyle bu açıklamayı yapma zorunluluğu oluşmuştur. Bankacılık, kayıt sistemine dayalı, güven ve itibar üzerine tesis edilmiş bir faaliyet alanı olup; sektörde yer alan bankalar, hizmet konuları kanunla belirlenmiş ve üst kuruluşlarca denetime tabi kurumlardır. Bu çerçevede bankamıza emanet edilmiş mevduatın tamamı kanunla güvence altına alınmış değerdir ve bankalara yatırıldığında hiçbir sorguya yer bırakılmadan talep halinde mudilere ödenmesi, kanuni yükümlülüğümüzdür. Öte yandan basına yansıyan haberlerdeki para alışverişleri;– Piyasa koşullarının ötesinde fahiş faiz getirileri elde etmek amacıyla iddia sahiplerince şubelerimiz dışında nakit olarak verilip, getirilerinin de yine kayıt dışında nakit olarak alındığı anlaşılan,– Bankacılık sistemimizde hiçbir izi bulunmayan,– Bankamıza ait bir dokümanın ibraz edilemediği,– İddia sahiplerinin ancak aralarındaki para hareketlerinde aksama olduğunda, bankamızın durumdan haberdar edildiği, işlemlerden ibarettir. Ayrıca, ihraç edilmiş yatırım fonlarının Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) sistemine kayıtlı olduğu ve Türkiye Cumhuriyet Vatandaşlık Numarası ile her zaman MKK’nın sitesinden veya e-Devlet üzerinden izlenebildiği bilinmektedir. Konudan haberdar olduğumuz anda, aynı gün Teftiş Kurulumuz tarafından kapsamlı bir inceleme başlatılmış ve eş zamanlı olarak da bizzat bankamız tarafından BDDK Başkanlığı’na ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gerekli bildirimlerde bulunulmuştur. Süreç ile ilgili yargı makamlarının alacağı karar doğrultusunda gereğinin yapılacağını bilginize sunarız. Saygılarımızla.

İLGİLİ HABER | 80 milyon dolarlık dolandırıcılık; mağdurlar arasında Fatih Terim, Muslera, Arda Turan ve Emre Belözoğlu da var

 

Ekonomi Haberleri