Soylu ‘yol şartları geciktirdi’ demişti, Karaismailoğlu ‘ulaşım kesintisiz sağlandı’ dedi

Soylu ‘yol şartları geciktirdi’ demişti, Karaismailoğlu ‘ulaşım kesintisiz sağlandı’ dedi

20/02/2023 Kapalı Yazar: sevi


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, deprem bölgesi için “Dayanıklı yollar sayesinde ulaşımın kesintisiz sağlandığını” söyledi. İçişleri Bakanı Soylu ise yol şartları ve havalimanı kapalı olduğu için yardımların geciktiğini söylemişti.

Soylu ‘yol şartları geciktirdi’ demişti, Karaismailoğlu ‘ulaşım kesintisiz sağlandı’ dedi

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında devletin afet bölgelerine zamanında ve yeterli desteği göndermemesi tepkilere neden olurken, hükümetten iki farklı açıklama geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün Adıyaman’da yaptığı açıklamada “Dayanıklı yollar sayesinde ulaşımın kesintisiz sağlandığını” belirtti.

Bakanlığın, vatandaşların ulaşım ihtiyacını fazlasıyla karşıladığını söyleyen Karaismailoğlu, deprem bölgesinde zarar gören birkaç yolun da kısa sürede onarıldığını dile getirdi.

Antakya Demirköprü-Reyhanlı karayolunda depremin etkisiyle yarıklar oluştu, içine araçlar düştü. Fotoğraf: Reuters

SOYLU TAM TERSİNİ SÖYLEMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise depremin ardından yolların kapalı olmasının, yardımın gecikmesine neden olduğunu söylemişti.

Soylu, 13 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamada, “Ertesi sabah yollar, havalimanı kapalı olduğu için, doğalgaz olmadığı, ekmek fırınları çalışmadığı için vatandaşımızın ihtiyacını karşılamak durumundaydık ve buradaki tüm marketleri polis marifetiyle açtık” demişti.

17 Şubat’ta bir televizyon programında, deprem sonrası yardımda devletin geç kaldığı yönündeki eleştirilere yanıt olarak Soylu, “Herkes yetişmek için çabaladı. Depremin şiddeti, yaygınlığı, hava ve yol şartları müdahalede etkili oldu” demişti.

Soylu ayrıca, depremde pisti hasar gördüğü için uzun süre kapalı kalan Hatay Havalimanı’na işaret ederek “Koşullar, havalimanlarının kapalı olması, telefonların çekmiyor olması, hava şartlarının ciddi şekilde etkilemesi evet bir zaman diliminde alana ulaşmayı zorlaştırdı” ifadelerini kullanmıştı.

Hatay Havalimanı yolunda derin çatlaklar oluştu, yol trafiğe kapatıldı. Fotoğraf: DHA

ÖLÜ SAYISI 41 BİNİ AŞTI

6 Şubat günü Türkiye’nin 10 kentinde büyük yıkıma yol açan iki depremin üzerinden 14 gün geçerken ölü sayısı da artıyor.

20 Şubat 2023 günü saat 13.00 itibarıyla depremde can kaybı 41 bin 156 oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 90 bin 609 binada bulunan 345 bin bağımsız bölümün yıkık, yıkılmak üzere ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettiklerini açıklamıştı.

Hatay Havalimanı pisti hasar gördüğü için deprem sonrasında kritik bir haftada kapalı kaldı.

Antakya’yı Reyhanlı ilçesine bağlayan Antakya Demirözü Karayolu’nun yaklaşık 1 kilometrelik bölümünde çökmeler meydana geldi. Fotoğraf: Reuters

 

Kahramanmaraş-Malatya yolu üzerindeki otoyolun birçok yeri yarılırken birçok yerinde de çökme meydana geldi.

Bloomberg'den dikkat çeken Borsa İstanbul analizi: Normalden uzaklaşıyorİlginizi ÇekebilirBloomberg’den dikkat çeken Borsa İstanbul analizi: Normalden uzaklaşıyorEski AFAD Bilişim Daire Başkanı İrfan Keskin depremde binlerce hayat kurtaracak projeyi reddetmişİlginizi ÇekebilirEski AFAD Bilişim Daire Başkanı İrfan Keskin depremde binlerce hayat kurtaracak projeyi reddetmişEkonomi Haberleri