Son dakika… Merkez Bankası haziran 2022 faiz kararı açıklandı! TCMB faiz kararı ne kadar, yüzde kaç?

Son dakika… Merkez Bankası haziran 2022 faiz kararı açıklandı! TCMB faiz kararı ne kadar, yüzde kaç?

23/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


Her ay belirli tarihlerde gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantıları sonrasında Merkez Bankası’nın faiz kararı duyuruluyor. Birçok ürünü etkilemesi nedeniyle gözler bu ay da karardaydı . TCMB beklenen açıklamayı yaptı.

MERKEZ BANKASI HAZİRAN 2022 FAİZ KARARI NE OLDU?

TCMB Para Politikası Kurulu toplantı takviminde yer alan bilgilere göre bu ay faiz kararı 23 Haziran 2022 Perşembe günü açıklandı. Karar aynı gün saat 14:00’te duyuruldu.

TCMB 6. kez üst üste faizi yüzde 14’te sabit bıraktı.

Karar sonrasında ilk değerlendirmeler ve faiz kararının detayları CNN TÜRK canlı yayınında uzman konuklarla birlikte değerlendiriliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Ekonomik gelişmelerle ilgili açıklama yapan Erdoğan, “Sorunun bir tarafında vatandaşlarımızın bir kısmının tasarruflarını hala döviz cinsinden yapmaktaki ısrarı var. Diğer tarafta büyüyen ekonomimizin gerektirdiği ithal ve küresel ağların ortaya çıkardığı döviz talebi var. Bunun için vatandaşlarımıza kur korumalı mevduat gibi, konut kredisi gibi, tasarruflarını kendi paramıza kaydıracak alternatifler sunuyoruz. Vatandaşlarımızın bir kısmı hala yatırımlarını döviz cinsinden yapmakta ısrar ediyor. Ülkemize döviz girişini hızlandıracak yeni yöntemler geliştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Faiz artışı yapılmayacağını belirten Erdoğan, “Kimse bizden şunu beklemesin. Bu iktidar faizi artırmayacak, faizi düşürmeye devam edecek.” ifadelerini kullandı. Bu kapsamda haziran ayı içerisinde faiz artışı beklenmiyor.

FED toplantısı ne zaman, hangi tarihte? FED faiz kararı açıklama tarihi 2022...

FED toplantısı ne zaman, hangi tarihte? FED faiz kararı açıklama tarihi 2022…

 

Ekonomi Haberleri