Son dakika! Bakan Bilgin’den EYT, sözleşmeliye kadro ve asgari ücret mesajı

Son dakika! Bakan Bilgin’den EYT, sözleşmeliye kadro ve asgari ücret mesajı

11/11/2022 Kapalı Yazar: sevi


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret ile ilgili, “enflasyonun reel ücretleri gerileten etkisini ortadan kaldıracak şekilde olacak” açıklamasında bulundu.

Bilgin, TBMM Bütçe sunumunda yaptığı açıklamalarda, “Talebin üzerinde bir büyümeyi gerçekleştirdiğimiz zaman enflasyona karşı ekonomik büyümeyi bir silah olarak kullanabiliriz. Asgari ücretin, 5500 lira olmasının nedeni enflasyona karşı duyarlı olduğumuzu göstermek içindi. Asgari ücreti belirlemede enflasyon etkisini geriletecek bir uygulama gerçekleştireceğiz. Aralık ayının ilk haftasında komisyonu toplayacağız. Tüm emekçiler enflasyon karşısında korunacak” dedi.

\

\”ÖTV indirimi yok, matrah artırımı var\”

Bakan Bilgin, “Sözleşme personel çalışma şartlarını değiştirmeyi düşünüyoruz. Çalışmayı tamamladık. Önümüzdeki hafta ya da bu ay içinde paylaşacağız” dedi.

Bakan Bilgin EYT’nin de Aralık ayı içerisinde Meclis’e takdim edileceğini duyurdu. Bilgin, “Biz bu sene meclisin kararıyla 3600 ek gösterge meselesini düzenledik. İnşallah aralık ayı içinde meclise takdim edeceğiz EYT düzenlemesini. EYT şartlarını sağlayan 1,5 milyon kişi var” ifadelerini kullandı.

Ekonomi Haberleri