Silivri soğuk diyorlar, ama hiç soğuk değil

Silivri soğuk diyorlar, ama hiç soğuk değil

10/11/2022 Kapalı Yazar: sevi“Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir” açıklamasının ardından gözaltına alındıktan sonra tweetleri dosyaya konarak ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten tutuklanan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar,Kimse korkmasın, söyleyeceğini söylesin. Silivri soğuk diyorlar, ama hiç soğuk değil. Benim evde kalorifer yanmıyor burada yanıyor”” dedi.

Habertürk’te katıldığı bir yayında, “Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir” açıklamasının ardından “Türk milletini, devleti, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçundan gözaltına alındıktan sonra tweet’leri nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten tutuklanan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, Silivri Cezaevi’nde avukat Tugay Bek ile görüştü. 

 Avukat Bek, Kolivar’ın “Ben sadece kendi milletime değil hiçbir millete aptal demem. Benim üzerimden gündem değiştirdiklerini düşünüyorum. Benden önce tutuklanan insanlar da haksız yere tutuklandı, tweet attığı, konuştuğu, şarkı söylediği için. Ben de bu hukuksuzluk silsilenin bir parçası oldum. Ama kimse korkmasın, söyleyeceğini söylesin. Silivri soğuk diyorlar, ama hiç soğuk değil. Benim evde kalorifer yanmıyor burada yanıyor” dediğini aktardı.

TIKLAYIN | ‘Ekmek’ açıklaması nedeniyle gözaltına alınan Cihan Kolivar ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten tutuklandı

Kolivar, “Ben Karadenizli bir Türk’üm, kendi milletimle gurur duyarım. Ama ben insanı severim, insanları milletlerine göre de ayırt etmem. Ben sadece kendi milletime değil hiçbir millete aptal demem” dediğini anlatan Bek, “Televizyondaki açıklamayı incelemediler baktılar ki halkı aşağılama diye bir niyet yok, bir tweet bulup bunu ‘cumhurbaşkanına hakaret’e çevirdiler. Geçen mart ayında birisi cumhurbaşkanın diplomasından bahsetmiş ben de ‘olsa dükkan senin’ demişim. Bu ‘hakaret’ dedikleri. Beni neye göre yargılıyorlar, anayasaya göre mi, Cumhurbaşkanının anayasasına göre mi?” ifadelerini kullandı.

Avukat Tugay Bek, bugün Kolivar’ı tutuklu bulunduğu Silivri Cezevi’nde ziyaret etti, görüşmeden notları ve Kolvar’ın mesajını Evrensel’den Meltem Akyol ile paylaştı. 

Önce Kolivar ile görüştürülmek istenmediğini anlatan Avukat Tugay Bek, şöyle konuştu: 

“Cezaevi yönetimi ‘biz Kolivar’a kovid testi yaptık, sonucu çıkmadan görüştüremeyiz’ dedi. Oysa dün gece avukatı ile görüşmüştü. Kaldı ki ben pandeminin başından beri de cezaevlerini geziyorum. Hiç böyle bir gerekçe ile müvekkil görüşmem engellenmedi. Bir saat bekletildim, itirazlarımı üzerine görüşmeme izin verildi. Kolivar, Silivri Cezaevinde 9 No’luda kalıyor. Burası Türkiye’nin ‘en ağır suçları’nın tutulduğu yer. Osman Kavala, Selçuk Kozağalı, Gezi tutukluları, pek çok Kürt siyasetçi… Aynı zamanda burası IŞİD benzeri örgütlerin üst düzey yöneticilerinin, 15 Temmuz darbe sanıklarının, Adnan Oktar’ın falan tutulduğu bir yer. Yani bir sendika başkanının üstelik ‘hakaret’ suçlaması ile tutuklanan bir ismin burada ne işi var diye düşünüyor insan. Yani cihan Kolivar iktidarın nazarında statüsü bunlarla eş değer, ‘en azılı’ olanları arasına konulmuş durumda” 

Kolivar’ın sağlık sorunları olduğunu da paylaşan Bek, “12 defa anjiyo olmuş, bypass ameliyatı olmuş. Şeker hastası. 3 gündür insülin kullanamıyormuş. Bugün verileceği söylenmiş ancak henüz verilmemişti biz görüştüğümüzde” 

Kolivar: Sadece kendi milletime değil, hiçbir millete hakaret etmem

Bek, görüşmede Kolivar’ın bahse konu yayında söylediği sözlere şöyle açıklık getirdiğini anlattı:

“52 senelik fırıncıyım. Benim sorunum ekmek, ben fırıncılar sendikası başkanıyım, benim amacım fırıncı esnafının çıkarlarını korumak. O yayında da buna dikkat çektim, özellikle kaçak fırınların önüne geçilmesi gerektiğini anlattım. Fırıncıların en büyük sorunu ilçe belediyeleri, benim eleştirilerim büyük kısmı ilçe belediyelerine. Kaçak fırınlar artıkça biz daha fazla zarar ediyoruz. Ben bunu söylüyorum. Sözlerime gelince, ben o konuşmamda Türk halkına aptal demedim. Benim bu konuda düşüncem de bilimsel, insanların ekmek ağırlıklı beslenmemesi, çok yönlü beslenmesi gerektiği bilimsel bir gerçek. Bunu Canan Karatay da söylüyor, kitap yazıp, satıyor. Ekmek ağırlıklı, tek yönlü beslenme sağlığa zararlıdır demek istedim, başka bir kastım yok. Sunucu sözlerimi duyar duymaz kesti, kesmeseydi sözlerime açıklık getirebilirdim. Ben Karadenizli bir Türk’üm, kendi milletimle gurur duyarım. Ama ben insanı severim, insanları milletlerine göre de ayırt etmem. Ben sadece kendi milletime değil hiçbir millete aptal demem.”

“Anayasa cumhurbaşkanının anayasası mı?”

‘Türk milletini alenen aşağılama’ suçlaması ile gözaltına alınıp ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlaması ile tutuklanmasına dair ise Avukat Tugay Bek şunları aktardı:

“AKP sözcüsü Ömer Çelik Cihan Kolivar ile ilgili “Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ın sözleri nefret söylemidir. Milletimizi ve ekmeği aşağılayan açıklamaları hadsizliktir. Bu şahsın milletimizi ve ekmeği aşağılamanın yanı sıra husumet siyasetinin elamanı olduğunu belli eden açıklamaları ise başlı başına nefret siyasetidir’ paylaşımını yaptı. Cihan Kolivar bu paylaşımın açıkça yargıya müdahale olduğunu söyledi.”

Avukat Bek ardından Kolivar’ın sözlerini aktardı:

“Tutuklama konusu yapılan ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçunun üst sınırdan cezası 4 yıl. Bugüne kadar genellikle 11 ay ceza verilmiş. Pandemi nedeniyle 3 yılın altındaki cezalarda hapis yatılmıyor bile. Hakim dosyaya göre yargılasa, anayasaya göre yargılasa böyle bir karar veremez. O halde ben neye göre yargılanıyorum, anayasaya göre mi, Cumhurbaşkanının anayasasına göre mi? Bak ‘aşağıma’ diye aldılar, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten tutuklandılar. Geçen mart ayında birisi cumhurbaşkanın diplomasından bahsetmiş ben de ‘olsa dükkan senin’ demişim. Bu ‘hakaret’ dedikleri. Benim topu topu 14 takipçim vardı ben bunu attığımda. Ben Rizeliyim. Kasımpaşa’da yaşadım. Cumhurbaşkanı annesine teyze, babasına amca dediğim biridir. Ama ben ‘cumhurbaşkanına hakaret’ tutuklandım. Aslında mesele şudur, televizyondaki açıklamayı incelemediler baktılar ki halkı aşağılama diye bir niyet yok, bir tweet bulup bunu ‘cumhurbaşkanına hakaret’e çevirdiler. Cumhurbaşkanının diploması yok demek ne zamandan beri hakaret oldu ya. Ayrıca cumhurbaşkanının diploması konusunda ‘olsa dükkan senin’ demişim. Ya, o benim kapı komşum, insan kapı komşunun diploması olup olmadığı bilmez mi?”

“Benim evde kalorifer yanmıyor burada yanıyor”

Kolivar’ın sözleri üzerinden gündem değiştirilmeye çalışıldığını anlattın belirten Bek, sözlerini şöyle noktaladı: 

“Diyor ki ‘benim üzerimden gündem değiştiklerini düşünüyorum. Merak ediyorum acaba bu arada bir şeylerin ihalesi mi oldu’. Bir de mesajı var: ‘Benden önce tutuklanan insanlar da haksız yere tutuklandı, tweet attığı, konuştuğu, şarkı söylediği için. Onlar da haksızdı bu da haksız. Ben de bu hukuksuzluk silsilenin bir parçası oldum. Ama kimse korkmasın, söyleyeceğini söylesin. Silivri soğuk diyorlar, ama hiç soğuk değil. Benim evde kalorifer yanmıyor burada yanıyor.”

 

 

Ekonomi Haberleri