Sega, Angry Birds’ün yapımcısı Rovio’yu alıyor

Sega, Angry Birds’ün yapımcısı Rovio’yu alıyor

17/04/2023 Kapalı Yazar: sevi


HANDE BERKTAN

Dünya oyun sektöründe birleşmelere bir yenisi daha eklendi. Japonya merkezli video oyun geliştirme şirketi Sega Corporation, Angry Birds’ün yapımcısı Finlandiyalı Rovio Entertainment’ı 775 milyon dolara satın alıyor.

2003 yılında kurulan Finlandiya merkezli oyun şirketi Rovio Entertainment, Avrupa teknoloji alanındaki en büyük başarı öykülerinden biri olarak ortaya çıktı. Oyun şirketi, Android ve iOS’un gelişinden önce düzinelerce oyun üretmiş olsa da, Rovio’nun en büyük başarısı bir dönem dünyayı kasıp kavuran Angry Birds oyunu ile oldu. Angry Birds, oyuncaklardan yemek kitaplarına, filmlerden tekstil ürünlerine kadar her şeyi kapsayan küresel başarı hikayesi oldu.

Rovio, 2017’de halka açıldı ve 1 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştı ancak aradan geçen yıllarda, şirketin hisseleri düşüşe geçerek halka arz değerinin yaklaşık yarısına indi.

Oyun pazarının 2026 yılına kadar 263 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu pazarda mobil oyunların beklentisi ise yüzde 56 civarında. Kısacası bu anlaşma, hem Angry Birds’ten bu yana pek bir yenilik yapmamış olan Rovio’ya hem de mobil oyun pazarını ele geçirmek isteyen Sega’ya olumlu etkisi olması bekleniyor. Sega’nın Rovio’yu satın almak istemesinin arkasında en önemli neden de şirketin mobil oyun pazarından daha çok söz sahibi olmak istemesi.Ekonomi Haberleri