Sanatçı Ata Doğruel, müzede 40 gün karanlık odada kalacak

Sanatçı Ata Doğruel, müzede 40 gün karanlık odada kalacak

08/11/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Eskişehir Odunpazarı Modern Müze’de (OMM) performansı sanatçısı Ata Doğruel, “Işık Kaynağı” isimli performansıyla 40 gün (960 saat) boyunca karanlık odada kalacak. Performans, Türkiye’de bir müzenin ev sahipliği yaptığı ilk en uzun süreli ve kesintisiz performans olacak.

Ata Doğruel’in 40 gün aralıksız gerçekleştireceği “Işık Kaynağı” performansı 7 Kasım Pazartesi günü saat 19.00’da başladı. 17 Aralık 2022 tarihine kadar devam edecek performans kapsamında Doğruel’in kaldığı oda sadece ziyaretçilerin getirdiği mumlar ile aydınlatılacak. Oda sadece ziyaretçi orada kaldığı sürece aydınlanacak ve sanatçı, mum getiren her bir katılımcının fotoğrafını çekerek süreci belgeleyecek. Bu katılımcılar performansın bir parçası haline gelecek.

24 SAAT BOYUNCA DENEYİMLENEBİLECEK

Türkiye’de bir müzenin uzun süreli ve kesintisiz olarak ev sahipliği yaptığı ilk performans olan “Işık Kaynağı”, 40 gün boyunca, geceleri ve pazartesi günleri de dahil olmak üzere 24 saat boyunca OMM’da deneyimlenebilecek. 

Ata Doğruel

‘ESAS DÜNYAM, PERFORMANSI İCRA ETTİĞİM ZAMANLAR’

OMM’da devam eden “Yas ve Haz” sergisine paralel olarak izleyici ile buluşan “Işık Kaynağı”, Doğruel’in 40 yaşına gireceği 2031 senesine kadar birbirinden farklı 40 günlük performanslar gerçekleştirme fikriyle yola çıktığı ‘40’ serisinin ilk performansı. Performansına ilişkin konuşan Doğruel, “Benim 3 senedir yaşadığım izolasyonu, tüm dünya pandemi sebebiyle yaşadı. Bir anda izole olan insanlar, toplumsal ve sosyal ilişkilerin ihtiyacını süreç ilerledikçe görmeye başladılar. Performanslar arasında sürdürdüğüm yaşam, sadece bir sonraki performansı beklemek ve ona hazırlanmak demek. Esas dünyam, hayatım performansı icra ettiğim, içinde olduğum zamanlar” ifadelerini kullandı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Ekonomi Haberleri