Sağlıkta, emeğimizin karşılığı güvenceli tek ödemeye derhal geçilmelidir

Sağlıkta, emeğimizin karşılığı güvenceli tek ödemeye derhal geçilmelidir

30/08/2022 Kapalı Yazar: seviTürk Tabipleri Birliği (TTB), “Sağlıkta teşvik olarak sürdürülen hizmet sunumu, hekimleri yarıştırarak gelir getirmeyi hedefleyen bir sistemde altı delik bir havuza su dökmekten öteye gidemez. Sağlıkta dönüşüm programı tarihin çöplüğüne atılmalıdır. Sağlıkta, emeğimizin karşılığı güvenceli tek ödemeye derhal geçilmelidir” açıklamasını yaptı.

TTB Merkez Konseyi, bugün “Ne Performans Ne Teşvik! Ek Ödeme Değil, Emekliliğe Yansıyacak Tek Ödeme” başlıklı yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“Uzun süredir yürüttüğümüz mücadele sonrasında Sağlık Bakanlığı, ekonomik haklarımıza yönelik adım atmak zorunda kalmış; ancak düzenlemeler bizim taleplerimizi değil, iktidarın yıllardır yürüttüğü, içinde bulunduğumuz sağlık krizine neden olan politikalar esas alınarak yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemeler de öncekiler gibi branşlar, hastaneler, kadrolar arası ciddi eşitsizlikler yaratmakta, sağlık sisteminin temel taşı olan birinci basamağı görmezden gelmekte, gelir getirenleri ödüllendirmektedir.

Performans sistemi bitti denilerek, kelimelerle oynanarak performans sisteminin içeriği korunmuştur. Gün itibari ile hekimlerin sistemlerine yansıyan ücret iyileştirmelerinde de performans sistemine benzer şekilde; uzun saatler boyu çalışma, daha fazla hasta, daha çok işlem, sağlıklı bir toplum yerine hastalıktan beslenen kışkırtılmış sağlık tüketimi ile ‘ne kadar çok çalışırsan o kadar çok kazanırsın’ mesajı verilmektedir. Performans sistemi ile yaşadığımız yıllar bize göstermiştir ki aynı politikaların ürünü olan teşvik ek ödeme sonucundaki ücret iyileştirmeleri de geçici olacaktır. Sağlıkta teşvik olarak sürdürülen hizmet sunumu, hekimleri yarıştırarak gelir getirmeyi hedefleyen bir sistemde altı delik bir havuza su dökmekten öteye gidemez. Taleplerimiz açık, mücadelede ısrarımız baki. Sağlıkta dönüşüm programı tarihin çöplüğüne atılmalıdır. Sağlıkta, emeğimizin karşılığı güvenceli tek ödemeye derhal geçilmelidir.”

Ekonomi Haberleri