Rusya, Erdoğan-Esad görüşmesine katkıda bulunmaya hazır

Rusya, Erdoğan-Esad görüşmesine katkıda bulunmaya hazır

02/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görüşme ihtimaliyle ilgili bir soruya yanıt verdi. Henüz kesin bir şeyin olmadığını ancak böyle bir olasılığın var olduğunu belirten Peskov, Putin’in böyle bir teması memnuniyetle karşılayacağını ve Rus tarafının buna katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti.

‘UKRAYNA’DAN ÇIKMAYA HAZIR DEĞİLİZ’

AA’nın aktardığına göre, Biden’ın Putin ile görüşmek için Rusya’nın Ukrayna’dan çıkması gerektiği yönündeki sözlerini de hatırlatan Peskov, Rus ordusunun Ukrayna’dan çıkmaya hazır olmadığını belirterek, “Özel askeri operasyon devam ediyor. Bununla birlikte Putin temaslar ve müzakereler için açıktı ve öyle olmaya devam ediyor. Çıkarlarımıza ulaşmanın en çok tercih edilen yolu, barışçıl diplomatik araçlardır” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Rusya’nın “yeni topraklarını” hala tanımadığını ve bunun karşılıklı tartışma zemini bulmayı zorlaştırdığını kaydeden Peskov, Putin’in ülkesinin çıkarları için her zaman müzakerelere açık olduğunu vurguladı. Peskov, Putin’in Ukrayna’daki “özel askeri operasyon” öncesinde bile ABD, NATO ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile hazırlanan taslak metinler temelinde müzakereleri başlatmaya çalıştığını söyleyerek bu girişimin karşılıksız kaldığını söyledi.

 

Ekonomi Haberleri