Rusya 45 yabancı bankanın sermaye işlemlerini yasakladı

Rusya 45 yabancı bankanın sermaye işlemlerini yasakladı

26/10/2022 Kapalı Yazar: sevi


Rusya, ülkede kurulu 45 banka ve finans kuruluşunun hisselerinin el değiştirmesini yasakladı.

Yasaklar Rusya’nın “dostane olmayan” şeklinde nitelediği ülkelere ait veya yabancı sermaye kuruluşu statüsündeki bankaları kapsadı.

Listede yabancı bankalar arasında İtalyan Intesa ve UniCredit, İsviçreli Credit Suisse ve Avusturyalı Raiffeisen, Rusya’ya ait olan bankalar arasında ise Yandex-Bank ile Ozon-Bank yer aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Ağustos’ta özel izin verilmediği takdirde “dostane olmayan” ülkelerin finans ve enerji sektöründe sahip olduğu şirketlerin hisselerinde işlem yapılmasını yasaklamıştı.

BAZI ÜRÜNLERİN İHRACINA YÖNELİK YASAKLAR UZATILDI

Diğer yandan Rusya, yabancı ülkelerle ticarette getirilen çeşitli kısıtlamaları da 2023 sonuna kadar uzattı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararnameye göre, 8 Mart’ta geçici olarak yürürlüğe giren kısıtlamalar gelecek yılın sonuna kadar uzatıldı. Putin, 8 Mart’ta, hükümetin belirleyeceği bazı ürün ve ham maddelerin ihracatının yasaklanması talimatını vermişti.

Rus hükümeti de başta teknoloji, telekomünikasyon, tıp, otomobil, tarım ve elektrik ekipmanlarının yer aldığı 200’den fazla ürünün ihracatını yasaklamıştı. (REUTERS, AA)

İlginizi Çekebilir Mercedes Rusya pazarından tümüyle çıkıyor Putin: Son derece gerçekçi değerlendirmelere ihtiyaç var İlginizi Çekebilir Putin: Son derece gerçekçi değerlendirmelere ihtiyaç var Rusya ülkeye girişi yasaklanan AB yetkilileri listesini genişletti İlginizi Çekebilir Rusya ülkeye girişi yasaklanan AB yetkilileri listesini genişlettiEkonomi Haberleri