Rus parası Erdoğan’ı kurtarmaz

Rus parası Erdoğan’ı kurtarmaz

14/08/2022 Kapalı Yazar: seviTürkiye ve dünya siyasetinin Türkiye ekonomisine yansımasını değerlendiren Atilla Yeşilada, Rusya ve Suudi Arabistan ile olan ilişkilerin ne gibi sonuçlar doğuracağına ilişkin, Rus-Arap parası Erdoğan’ı kurtarmaz yorumunu yaptı. Yeşilada, Dr. Artunç Kocabalkan ile katıldığı youtube programında şu yorumu yaptı:

50 MİLYAR DOLAR GELSE

Rusyadan bize daha fazla para gelebilir. Rusyanın bizden yaptırımların etrafından dolaşmaya yardım etme beklentisi var ama Suudi Arabistanın Türkiye ile ilgili bir beklentisi yok. Diyelim ki; Rusyadan 50 milyar dolar geldi. Bu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğana seçim kazandırır mı? Kazandırmaz. Tek oy bile getirmez. Yüzde 80 enflasyon üretiyoruz; para geldi, harcamaları iki misline çıkardın, ne olur enflasyon? Yüzde 160a çıkar. Türkiyede harcamalar cari açığa sıçradığı için Putinin verdiği paranın büyük bölümü cari açığı finanse etmeye gider. Ayrıca gelecek paranın büyük bölümü iktidara yakın isimlere gider.

GÜÇLÜ TL DE ZARAR

Atilla Yeşilada ekonominin önündeki en önemli çıkmazı şöyle ortaya koydu: Bundan sonra dolar TLnin değer kazanması da Erdoğana oy kazandırmaz. Türkiyede halkın derdi işsizlik, yoksulluk. Bunları TL değer kazansa da çözemiyorsun. TLnin değer kazanması da bundan sonra harcamalar tarafından enflasyonu körükleyecek bir etki yapacaktır. Yeşilada bundan sonra enflasyonun denetlenmesi için araç olarak kredi miktarının seçildiğini belirterek, İş dünyasının şikayetleri de bundan dedi.

Seçimler yaklaştıkça kur korumada çözülme olur

Atilla Yeşilada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun Kur Korumalı Mevduatta (KKM) dolar farkını ödemeyeceğim çıkışını Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında bir finans satrancı oynanıyor. Kılıçdaroğlu, Erdoğana aldığın kararların faturasını seçimden sonra benim kazanacağım döneme atamazsın, kendi döneminde sonuçlarıyla yüzleş diyor şeklinde yorumladı. Yeşilada, marttan itibaren seçimlere yaklaştıkça KKMden çok hızlı bir çözülme görüleceğini söyledi.

Yeşilada’dan tahminler:

1- Fed, faizi yüzde 4.75ten önce durmayacak.

2- Euro/dolar paritesi 1in altına düşer.

3- SPde sert satış olur.

4- Altında 1.600 dolar görülür.

5- Gelişmekte olan ülkelerde büyük sıkıntı yaşanacak ama bu bizi etkilemez çünkü bize girip çıkan bir yabancı sermaye yok.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/ekonomi.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri