‘Rus gazı kesilirse Almanya resesyona girer’

‘Rus gazı kesilirse Almanya resesyona girer’

21/06/2022 Kapalı Yazar: seviAlmanyada BDI sanayi kuruluşu 2022 yılı için ekonomik büyüme tahminini düşürürken, Rusyadan tedarik edilen doğalgazın kesilmesi durumunda Avrupanın en büyük ekonomisinde resesyonun kaçınılmaz olacağını açıkladı.

KRİZ ÖNCESİ SEVİYELERE DÖNMEK OLASI DEĞİL

BDIdan yapılan açıklamada Alman gayrisafi yurt içi hasılasının bu yıl yüzde 1.5 büyüyeceğinin tahmin edildiği belirtilirken, bu tahminin Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim öncesinde yüzde 3.5 seviyesinde olduğu belirtildi.

Kuruluş, ekonomik büyümede bu yıl sonundan önce kriz öncesi seviyelere dönülmesinin olası olmadığını açıkladı.

RUS PETROLÜ İÇİN FİYAT LİMİTİ

Öte yandan ABD, Rusyanın enerji ihracat gelirlerini azaltmak için ülkenin ihraç ettiği petrole tavan fiyat çekilmesi için Kanada ve diğer ülkelerle ile görüşmeler yürütüyor.

Hazine Bakanı Janet Yellen, dün Torontoda gazetecilere yaptığı açıklamada Avrupa ülkeleri, ABD, İngiltere ve diğer ülkeler tarafından enerji konusunda uygulanan ve önerilen kısıtlamaları güçlendirecek tavan fiyat uygulamaları ya da istisnai fiyat düzenlemeleri üzerine konuşuyoruz dedi. (REUTERS)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/ekonomi.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri