Proteo’nun ismi sokak hayvanları için yaptırılan rehabilitasyon merkezine verildi

Proteo’nun ismi sokak hayvanları için yaptırılan rehabilitasyon merkezine verildi

22/02/2023 Kapalı Yazar: sevi


Kahramanmaraş merkezli depremlerde etkilenen Adıyaman’da arama kurtarma faaliyetlerine katılan Meksika ekibinde yer alan ve enkazda canlıların yerinin tespit edilmesinde görev yaparken ölen Proteo’nun adı, Kocaeli’nin Başiskele Belediyesi tarafından sokak hayvanları için yaptırılan rehabilitasyon merkezine verildi.

Başiskele Belediyesi tarafından, Sepetlipınar Mahallesi’nde sokak hayvanları rehabilitasyon merkezi inşa edildi. Belediye Başkanlığınca merkeze, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki depremde Meksika’dan gelen ekiple birlikte arama enkazlarda kurtarma faaliyetlerinde görev yaparken ölen ‘Proteo’ isimli köpeğin adı verildi. Yaşlılığa bağlı olarak öldüğü belirtilen Proteo, beraberindeki ekiple birlikte birçok vatandaşın enkazında kurtarılmasında önemli görev yaptı.

Proteo’nun fotoğrafı ile Türkçe ve İspanyolca tanıtım yazısı asıldı

Merkezin tabelasında ‘Proteo’nun fotoğrafı ile Türkçe ve İspanyolca yazılan tanıtım tabelası da asıldı. Tanıtım yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Proteo, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından geldiği Türkiye’de arama kurtarma çalışmalarına katılmıştı. Mexico City’deki bir askeri polis tugayının üyesi olan Proteo, 13 Haziran 2013’te doğdu ve 12 Şubat 2023 günü öldüğünde neredeyse 9 yıl 8 aylıktı. Proteo’nun ölümü hem Meksika hem de Türkiye’de büyük üzüntüyle karşılandı. Başiskele Belediyesi olarak sokak hayvanları bakımevimize, yüzlerce insanı kurtaran, binlerce patlayıcı madde bulan ve birçok alanda insanlığa hizmet eden tüm arama ve kurtarma köpeklerine ithafen Proteo’nun ismi verildi.”

Rehabilitasyon merkezi Fotoğraf: DHA

‘Proteo ismi yıllar boyunca merkezimizde yaşacayak”

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Proteo’nun isminin yıllarca bu merkezde yaşatılacağını belirterek, “Asrın felaketini yaşadık. Bu asrın felaketinde ülkemize arama kurtarma ekipleri ve köpekleri de geldi. Bunların içerisinde Meksika ekibinin Türkiye’de arama kurtarma faaliyetlerine katılan ‘Proteo’ isimli köpeğimiz, arama kurtarma çalışmaları sırasında hayatını kaybetti. Meksika’ya uzun yıllar hizmet etmiş ve ülkemizde hayatını kaybeden ve Meksikalıların törenle karşıladığı köpeğimizin ismini arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmede yapımı tamamlanan rehabilitasyon merkezimize vermeye karar verdik. ‘Proteo’nun ismi yıllar boyunca bu sokak hayvanları rehabilitasyon merkezimizde yaşayacak” dedi. (DHA) 

Proteo’nun fotoğrafı ile Türkçe ve İspanyolca tanıtım tabelası Fotoğraf: DHA

Ekonomi Haberleri