Prof. Dr. Sözbilir: Balıkesir’de 7.2 büyüklüğünde deprem üretecek fay parçaları bulunuyor

Prof. Dr. Sözbilir: Balıkesir’de 7.2 büyüklüğünde deprem üretecek fay parçaları bulunuyor

04/06/2022 0 Yazar: sevi



DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezinin (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Balıkesirde meydana gelen 4.1 ve 4.7 büyüklüğündeki depremlerle ilgili açıklama yaptı. Bu depremlerin ardından bölgede 50den fazla artçı sarsıntı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sözbilir, Gece 01.13ten itibaren Balıkesir il merkezinin 20 kilometre kuzeyinde başlayan yoğun deprem aktivitesi, Havran-Balıkesir fay zonu kontrolünde gelişmektedir. Deprem fırtınası şeklinde süren depremlerin sayısı 50yi geçmiş 4.1 ve 4.7 büyüklüğüne kadar erişmiştir dedi.

OVACIK SEGMENTİ CİVARINDA YOĞUNLAŞMAKTADIR

Balıkesir özelinde yapılması gerekenlere de değinen Prof. Dr. Sözbilir, Deprem fırtınası şeklinde süren artçı depremler, sağ yanal doğrultu atımlı fay mekanizmasına sahip olan Havran-Balıkesir fay zonunun Ovacık segmenti civarında yoğunlaşmaktadır. Uzun zamandır suskun olan bu Havran Balıkesir fay zonu içinde 7.2 büyüklüğe varan deprem üretecek fay parçaları bulunmaktadır. Bu yüzden Balıkesir il düzeyinde deprem zararlarını azaltmaya yönelik çalışmalara öncelik verilmesi, aktif fay zonlarının imar haritalarına işlenmesi, depreme dayanıksız yapı stokunun bina bazlı saptanması, il afet risk azaltma planlarının uygulamaya geçilmesi ve kentsel dönüşüm yol haritası projesinin tamamlanması gerekmektedir diye konuştu. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/gundem.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri