Polonya ilk nükleer santral için ABD’li şirketle anlaştı

Polonya ilk nükleer santral için ABD’li şirketle anlaştı

23/02/2023 Kapalı Yazar: sevi


Polonya, ülkeye kurulacak ilk nükleer santral için ABD’li şirket Westinghouse ile ön dizayn anlaşması imzaladı.

Polonya’da kurulması planlanan ilk nükleer santral için ABD’li Westinghouse şirketi ile ön anlaşma imzalandı. Polonya Enerji Bakanı Anna Moskwa ve yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen törende “ön dizayn” anlaşmasına imza atıldı.

Ön dizayn anlaşması kapsamında, ABD’den gelecek teknolojinin Polonya’ya transferi ve yerleştirilmesine ilişkin çalışmaların yapılacağını belirten Moskwa, “Sonraki anlaşma en önemlisi olan dizayn anlaşması olacak ve bu yaz imzalanmasını bekliyoruz” dedi.

ANLAŞMA BUGÜN İMZALANDI

Moskwa, Polonya’da kurulması planlanan ilk nükleer santral için ABD’li Westinghouse Electric Company, Westinghouse Electric Poland ve Polonyalı enerji şirketi Polskie Elektrownie arasında ön anlaşmanın bugün imzalandığını bildirdi.

Bugün imzalanan anlaşmanın Polonya’da nükleer santral inşa edilmesinde bir diğer önemli adım olduğunu vurgulayan Moskwa, “Bu anlaşma bize temiz, güvenli ve her şeyden önce kendi enerjimizi geliştirme dürtüsü verecektir. Polonya’da bir nükleer santralin inşası, istikrarlı, deneyimli bir ortakla iş birliği içinde yürütülüyor. Bu proje, güçlenen Polonya-Amerikan iş birliğinin bir parçası.” diye konuştu.

ABD’NİN FİNANSAL KATILIMI İÇİN ÇALIŞMALAR VAR

Moskwa, nükleer santral için giderlerin “mümkün olduğunca” hazineden karşılanacağını ancak ABD’nin finansal katılımı için de çalışmaların olduğunu sözlerine ekledi. Polonya hükümeti, Kasım 2022’de “Nükleer Enerji Programı” kapsamındaki ilk santralin teknolojisinin Westinghouse tarafından sağlanmasına karar vermişti.

İlk nükleer santralin inşasına 2026’da başlanması ve 2033’de devreye alınması planlanıyor. Polonya hükümetinin enerji stratejisi kapsamında ülkede toplam kapasitesi 6 ila 9 gigavat arasında olacak 6 nükleer güç ünitesi inşa edilecek. (AA)

Deprem sonrasında Erdoğan'la görüşüp Yunanistan'a giden ABD'li bakandan dikkat çeken açıklamaİlginizi ÇekebilirDeprem sonrasında Erdoğan’la görüşüp Yunanistan’a giden ABD’li bakandan dikkat çeken açıklamaKremlin'den "Yeni START" açıklaması: Amacımız nükleer denkliği sürdürmekİlginizi ÇekebilirKremlin’den “Yeni START” açıklaması: Amacımız nükleer denkliği sürdürmekEkonomi Haberleri