Polis, Ünsal Ban’ı görüntüleyen gazetecileri tehdit etti

Polis, Ünsal Ban’ı görüntüleyen gazetecileri tehdit etti

02/09/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Sedat Peker’in rüşvet ağı iddialarında adı geçen AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban, adliyeye sevk edildi.

Ban’ın getirilişini fotoğraflayan gazetecilerin olduğu basın odası polislerce basıldı. T24’ün haberine göre, basın odası kapısına gelen 3-4 polis, gazetecileri kapıya dizerek, “Siz burada bekleyin, amirimiz gelecek” dedi. Daha sonra polislerden biri basın odasında otururken, diğerleri kapıda beklemeye başladı. Polislerden biri, “Fotoğrafları yayınlayamazsınız, amirimiz gelecek, o izin verirse fotoğrafları yayınlayabilirsiniz” dedi.

Bir süre sonra gasp büro amiri, beraberindeki 2 polisle basın odasına gelerek, gazetecilere “Size adamın getirileceğini kim söyledi? Pat diye çıkıp nasıl fotoğraf çekersiniz. Biz haber değeri olan şeyleri zaten veriyoruz. Burada gizli bir iş yapıyoruz” diyerek gazetecilere çıkıştı.

Bir gazetecinin, “Neyin haber olup olmayacağına siz mi karar vereceksiniz? ‘Bizim verdiğimizi yazın, vermediğimizi yazamazsınız’ mı diyorsunuz” şeklindeki tepkisi üzerine amir, gazetecilerin çalıştığı kurumları öğrenmeye çalıştı ve basın odasından ayrıldı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Ban’ın görüntülerini alan gazetecilerle ilgili açıklama yaptı. TGS’nin açıklamasında şöyle denildi:

“Bugün Ankara Adliyesinde Ünsal Ban’ın getirilişini fotoğraflayan gazetecilerin olduğu basın odası polislerce basıldı. Gazeteciler koridora dizildi ve fotoğrafları yayınlamamaları için tehdit edildi. Şuan Basın Odası önünde hala sivil polis bekliyor
Öncelikle polisleri hemen çekin!” (HABER MERKEZİ)Ekonomi Haberleri