Piyasalar yoğun veri haftasına odaklandı

Piyasalar yoğun veri haftasına odaklandı

29/04/2023 Kapalı Yazar: sevi


1 Mayıs günü global piyasaların büyük bölümünün tatil olması nedeniyle, ayın ilk haftası piyasaları, kısa ama önemli verilerin izleneceği bir ekonomi gündemi bekliyor.

Yurt içinde haftanın en önemli verisi tüketici fiyatları olacak. Yurt içi üretici fiyatları, bankacılık sektörü aylık rakamları ve reel kur endeksi, takip edilecek diğer veriler olarak takvimde yer alıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özeti de gündemde yer alıyor.Bu hafta en çok hangi yatırım aracı kazandırdı?

Bu hafta en çok hangi yatırım aracı kazandırdı?Yurt dışında Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararları ile ABD tarım dışı istihdam verisi öncelikle takip edilecek gündem maddeleri olacak.

Yurt dışında diğer öne çıkan veriler, imalat ve hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksleri(PMI), ABD fabrika siparişleri, JOLTS, dış ticaret, Almanya perakende satışlar, dış ticaret, fabrika siparişleri, Euro Bölgesi öncü tüketici fiyatları, üretici fiyatları ve işsizlik oranı olacak.

Avustralya, Malezya, Çekya, Brezilya ve Norveç merkez bankalarından gelecek faiz kararları da yakından izlenecek.


Ekonomi Haberleri