Piyasalar merakla bekliyordu: ABD PCE çekirdek enflasyonu açıklandı

Piyasalar merakla bekliyordu: ABD PCE çekirdek enflasyonu açıklandı

25/02/2023 Kapalı Yazar: sevi


ABD Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 ve bir önceki yıla göre yüzde 4,7 oranında arttı.

Fed’in enflasyon göstergesi olan Çekirdek PCE Endeksine göre (genellikle değişken gıda ve enerji kategorileri hariç) artış, aylık bazda yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 5,4 oldu.

Ticaret Bakanlığı’nın Ekonomik Analiz Bürosu’nun bildirdiği aylık artış, 0,4 olan tahminleri de aşarak Haziran ayından bu yana en yüksek hıza ulaştı.

Jamie Dimon: Fed enflasyon üzerindeki kontrolünü biraz kaybetti

Jamie Dimon: Fed enflasyon üzerindeki kontrolünü biraz kaybetti

Rakamlar, enflasyonun yeni yıla başlarken hızlandığını ve Fed’in muhtemelen faiz oranlarını artırmaya devam edeceği bir konuma geldiğini gösteriyor.

Fed, PCE verilerini diğer bazı enflasyon ölçütlerinden daha yakından takip ediyor çünkü endeks, daha pahalı malları daha düşük fiyatlı mallarla değiştirmek gibi tüketici harcama alışkanlıklarına göre ayarlanıyor. Bu, yaşam maliyetinin daha doğru bir görünümünü sağlar.

Politika yapıcılar, enflasyonun uzun vadeli daha iyi bir görünümünü sağladığına inandıkları için çekirdek enflasyona daha fazla odaklanma eğilimindeyken, Fed resmi olarak manşet PCE’yi takip ediyor.

Ekonomi Haberleri