Petrol, Çin’in normalleşmesi ve Goldman’ın tahminleriyle yükseldi

Petrol, Çin’in normalleşmesi ve Goldman’ın tahminleriyle yükseldi

07/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


Petrol piyasasında fiyatlamalara dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’deki talep görünümü ve Goldman Sachs’ın yeni petrol analizi yön verdi.

ABD ham petrolü 119 doların üzerini gördü. Böylelikle ABD ham petrolünde son beş seansın dördünde artış izlendi. Brent petrol ise 120 doların üzerine çıktı.

Goldman Sachs petrole ilişkin yeni analizinde piyasadaki açığın çözülmesi için fiyatlarda yeni bir ralli yaşanması gerektiğine dikkat çekti. Banka, üçüncü çeyrek Brent petrol tahminini 140, ABD ham petrolü tahminini ise 137 dolara yükseltti.

Çin’in başkenti Pekin’in büyük bölümünde önlemler kalktı

Çin’in başkenti Pekin’de Omikron varyantı taşıyan Kovid-19 vakalarının yol açtığı salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamalar, şehrin büyük bölümünde kaldırıldı.

Yerel yönetimden yapılan açıklamada, 1 Mayıs’tan bu yana yalnızca paket satış yapmalarına izin verilen restoranların yeniden açılacağı, evden çalışanların ofislerine dönebileceği belirtildi.

Açıklamada, ilk ve orta dereceli okulların aşamalı olarak yüz yüze eğitime döneceği, üniversite öğrencilerinin kampüslere giriş ve çıkışların kontrollü olması kaydıyla dönem sonu faaliyetlerini yürütmesine ve evlerine dönmesine izin verileceği ifade edildi.

Yeni düzenlemede, toplum taşıma araçlarına ve kamusal alanlara erişmek için vatandaşlardan son 48 saat yerine son 72 saatte yapılmış Kovid-19 testinin negatif sonucunu göstermelerinin zorunlu tutulduğu belirtildi.

Kısıtlamaların, hala vakaların görüldüğü şehrin güneybatısındaki Fıngtay ilçesi ile kuzeybatısındaki Çangping ilçesinin bazı bölümlerinde uygulanmaya devam edeceği aktarıldı.

Emtialarda yeni rekor

Petrolde yükseliş gücünü korurken, diğer emtialarda görülen ivme de Bloomberg Emtia Spot Endeksi’nde yeni rekor yaşanmasına neden oldu.

23 emtia içeren Bloomberg Emtia Spot Endeksi yüzde 1,9 artış kaydetti ve tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Bu yıl endekste yılbaşından bu yana görülen artış yüzde 36 olarak kaydedildi. Bu, 10 yılı aşkın zamandır kaydedilen en hızlı artış oldu.

Endeksin alt kalemlerine bakıldığında enerji fiyatlarındaki hızlı artış dikkat çekti. Enerji endeksi bu yıl yüzde 92 arttı. Böylelikle bu alt endekste 1992 yılından bu yana en hızlı artış kaydedilmiş oldu.Ekonomi Haberleri