Paylan, Diyarbakır’da taksicilerden ‘zorunlu bağış’ istendiği iddiasını sordu: Kayyımı görevinden alacak mısınız?

Paylan, Diyarbakır’da taksicilerden ‘zorunlu bağış’ istendiği iddiasını sordu: Kayyımı görevinden alacak mısınız?

10/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


DİYARBAKIR – HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’daki “T” plaka sorununu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Garo Paylan soru önergesinde, “Diyarbakır’da plakasını aktifleştirmek için verdikleri hukuki mücadeleyi 2018 yılında Danıştay’ın verdiği kararla kazanan 528 taksi plakası sahibinin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni yöneten kayyım tarafından mağdur edildiği basından yer alan haberlerde ortaya çıkmıştır. Bu haberlere göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, plakalarını aktifleştirme karşılığında hak sahiplerinden 300 bin TL ‘gönüllü ve şartsız bağış’ talebinden bulunmuştur” ifadelerini kullandı.

İddiaya dair belgelerin haberlerde yer aldığını belirten Paylan, şöyle devam etti:

“Bu bağış miktarının doğrudan Belediye’nin hesabına aktarılması istendiğini gösteren belgeler ilgili haberlerde yer almıştır. Daha önce bu bağış iddialarını reddeden ve 16 Aralık 2022 tarihine kadar müracaat eden hak sahiplerinin plakalarının aktifleştirileceğini duyuran Belediye’nin, bu bağış miktarı ödenen plakaları aktifleştireceği beklenmektedir.”

‘İSTENEN PARA BAĞIŞ KATEGORİSİNDE DEĞİL’

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 15. ve 59. maddeleri uyarınca, belediyelerin bağış kabul etmesinin mümkün olduğuna dikkat çeken Paylan, “5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 18. ve 23. maddeleri gereğince, bağış kabul etmek belediye başkanının onayı ve yetkisi dahilindedir. Fakat hukuken bağış icap ve kabule bağlıdır ve dolayısıyla bağışçının teklif etmesiyle gerçekleşebilir. Ancak, yukarıda belirtilen şartlar altında belirli bir işlemi yerine getirmek için istenen para bağış kategorisinde kabul edilemez” dedi.

‘KAYYIMI GÖREVDEN ALACAK MISINIZ?’

Paylan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için şu soruları sordu:

* Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni yöneten kayyımın taksi plakalarının aktifleştirilmesi karşılığında hukuka aykırı olarak bağış toplaması hakkında soruşturma başlatacak mısınız?

* Büyükşehir Belediye Başkanı makamını işgal eden kayyımı bu hukuksuz eyleminden dolayı görevinden alacak mısınız?

* Taksi plakası bağışını ödemeyen taksi esnafını mağdur edecek misiniz?

* Bu hukuksuz işlem çerçevesinde zorla bağış yaptırılan taksi plakası sahiplerinin paralarını iade edecek misiniz? (DUVAR)

Ekonomi Haberleri