Pakistan’da karakoldaki patlamada 12 polis öldü

Pakistan’da karakoldaki patlamada 12 polis öldü

25/04/2023 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Pakistan’ın Svat bölgesinde bir karakolda meydana gelen patlamada en az 12 polisin öldüğü, 60’ın üzerinde kişinin yaralandığı açıklandı.

Pakistan basının polis ve sağlık yetkililiklerine dayandırdığı haberlere göre, Pakistan Terörle Mücadele Birimi (CTD) binasındaki patlamalar mühimmat deposunda meydana geldi.

Yerel kaynaklara konuşan polis yetkilileri, patlamanın şiddetiyle polis karakolunun tamamen yıkıldığını ve ilk belirlemelere göre en az 12 polisin hayatını kaybettiğini ve 60’ın üzerinde kişinin yaralandığını aktardı.

‘SALDIRI OLMADIĞINI TESPİT ETTİK’

AA’nın aktardığına göre yerel saatle akşam 8.20 sıralarında meydana gelen patlama ilk etapta “intihar saldırısı” olarak açıklanırken, CTD Şefi Şevket Abbas, “Yaptığımız ilk tahkikata göre, bunun bir intihar veya bombalı saldırısı olmadığını tespit ettik” dedi. Abbas, olayın mühimmat deposunda yaşanan patlamalardan kaynaklanmış olabileceğini dile getirdi.

CTD yetkililerinden Halit Sohail ise patlamaların binanın iç kısmında yaşandığı için intihar saldırısının uzak bir ihtimal olduğunu söyledi. Sohail, “Şimdilik, bir intihar saldırıcısının, patlamanın yaşandığı bölgeye ulaşıp kendini patlattığı ihtimaline yönelik elimizde bir delil bulunmuyor” ifadesini kullandı.

Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini aktaran Sohail, patlamanın yaşandığı binanın tamamen yerle bir olduğunu, civardaki bazı binaların ise hasar gördüğünü sözlerine ekledi.

Yetkililer, olayda yaralananların bir kısmının durumun ağır olduğunu ölü sayısının artabileceğini belirtiyor.

Patlamanın meydana gelmesinin ardından yerel basın, bazı polis kaynaklarına dayanarak olayın intihar saldırısı olduğunu açıklamıştı.

Pakistan Başbakanı Şehbaz Şerif olaya ilişkin yaptığı kınamada, “Ulusumuz, şehit olan polis memurlarımız için yasta.” ifadesini kullanarak, “terörizmin kökünü kazma” sözü vermişti. (HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri