Nisan başında yüz yüze eğitim seçeneği değerlendirilecek

Nisan başında yüz yüze eğitim seçeneği değerlendirilecek

17/02/2023 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, 2022-2023 akademik yılı bahar dönemine ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

Özvar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

KAYIPLARIMIZ VAR: Bölgede bulunan 18 üniversitemizde 17 bini aşan öğretim elemanı ve 30 bini idari olmak üzere 47 bin personelimiz bulunmaktadır.

Öğrencilerimiz ve personellerimiz arasında kayıplarımız bulunmaktadır.

Depremin olduğu günden itibaren YÖK olarak bütün üniversite yönetimleriyle temas ettik. Bu iletişim sayesinde bölgedeki öğretim elemanlarımız, öğrencilerimiz ve idari personellerimiz hakkında bilgi toplamaya başladık.

Şunu söylemek isterim; depremde hayatını kaybeden öğrenci, öğretim elemanı veya idari personelini kaybeden üniversite sayısı, tüm üniversitelerimiz kadardır.

Depremin üniversitelerimizin tamamında kayıplar bakımından etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok faktörü bir arada değerlendirerek bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla tamamlanmasının daha uygun olacağına karar verilmişti. Bahar dönemi ile sınırlı olmak kaydıyla bazı kararlar alınmıştır.”

Ne olmuştu? 

Maraş depremlerinin ardından bölgede ziyaretlerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, “Üniversitelerimizin tamamının Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarını bu işler için kullanacağız, zira yaz mevsimine kadar üniversitelerimizi şu anda bir defa tatil ediyoruz. Tamamen uzaktan eğitimle yoluna devam edecekler ve üniversitelerimizi bu noktada tatil ederek yurtları inşallah misafirhane gibi kullanacağız” demişti.

Erdoğan’ın ardından YÖK tarafından “2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla tamamlanmasının uygun olduğuna karar verilmiştir. Uzaktan öğretime ilişkin ayrıntılar, bu kapsamda alınacak tedbirler, tıp, diş hekimliği gibi sağlık programları ile staj ve işyeri eğitimi ve benzeri hususlar ayrıca değerlendirilip önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır” açıklaması yapılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri