Nebati’ye Merkez Bankası bile güvenmiyor!

Nebati’ye Merkez Bankası bile güvenmiyor!

18/02/2023 Kapalı Yazar: seviSözcü yazarı Murat Muratoğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun, “Eğer bu parayı Hazine’ye aktarsaydık, Hazine başka bir alanda kullanabilirdi. Biz bu payı direkt olarak deprem bölgesine tahsis ettik” sözlerini hatırlatarak, “Direkt Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati‘yi arayıp, ‘senin yatacak yerin yok’ deyip küfretseydi daha az acıtırdı. Bir bürokrat bir bakana aleni olarak, ‘senin harcayacağın tek kuruşa güvenmiyorum’ der mi? Valla dedi!” görüşünü ifade etti.

Muratoğlu, bugünkü, “Nebati’ye Merkez Bankası bile güvenmiyor!” başlıklı yazısında şunları kaydetti:

“Merkez Bankası’nın Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ‘Milletin parasını millete vermekten doğal bir şey yoktur’ dedi. Tam bir içindekini çıkartacağız, sende olanı sana koyacağız tadında bir yanıtlama… İyi de öyle bir yetkisi var mı? Olmaması ufak bir ayrıntı… Emir geldi yaptı!

Yine de açıklamanın esas enteresan tarafı, ‘Eğer bu parayı Hazine’ye aktarsaydık, Hazine başka bir alanda kullanabilirdi. Biz bu payı direkt olarak deprem bölgesine tahsis ettik’ demesiydi.

Direkt Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi arayıp, ‘senin yatacak yerin yok’ deyip küfretseydi daha az acıtırdı. Bir bürokrat bir bakana aleni olarak ‘senin harcayacağın tek kuruşa güvenmiyorum’ der mi? Valla dedi!

Merkez Bankası’nın deprem için yolladığı 30 milyar lirayı geçen yılın gideri olarak gösterecek. Bu yıla ait olmayacak. Hazine’ye nisanda genel kurul sonrası ödenecek temettünün önemli bir kısmı buraya tahsis edilecek.

Hazine’nin paraya ihtiyacı var. Nereden bulacak? Bildiniz, bizim cepleri yoklayacak.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Ekonomi Haberleri