Mir nedir? Hangi bankalar Mir sistemini askıya aldı?

Mir nedir? Hangi bankalar Mir sistemini askıya aldı?

23/09/2022 Kapalı Yazar: seviMir ödeme sisteminin kullanılabileceği ülkelerden birinin Türkiye olduğu biliniyor. Türkiye’de bazı bankalar, Rus ödeme sistemi olarak ifade edilen Mir sistemini askıya almış olduklarını açıkladı. Bu haberin ardından Mir sistemi ile ilgili detaylar araştırılmaya başlandı. Mir sisteminin ne olduğu ve hangi bankaların sistemi askıya aldığı merak edildi. Peki, Mir sistemi nedir? Hangi bankalar Mir sistemini askıya aldı?

Mir sistemi nedir? 

Edinilen bilgilere göre Mir sistemi, Rusya Merkez Bankası tarafından 1 Mayıs 2017’de kabul edilen yasa ile kurulan bir ulusal ödeme sistemidir. Sistem, Rusya Ulusal Kart Ödeme Sistemi tarafından işletilmektedir.

Mir sistemi, 2016 yılında, birkaç Rus bankasının ABD merkezli Visa ve MasterCard tarafından onlara uygulanan yaptırımlar nedeniyle hizmetleri reddedilmesinin ardından potansiyel elektronik ödeme bloklarının üstesinden gelmenin bir yolu olarak tasarlandı.

Mir sisteminde çalışan ilk kartlar Aralık 2015’te piyasaya sürüldü. Rusya’nın önde gelen bankası Sberbank tarafından da Ekim 2016’da kullanılmaya başlandı. 2016 yılı sonunda 64 banka tarafından 1.76 milyon Mir kartı çıkarıldı ve Kasım 2019’a kadar bu sayı 69.8 milyona yükseldi.

Mir ödeme sisteminin kullanımı, Türkiye’yi ziyaret eden Rus turistler arasında oldukça yaygın.

Mir hangi ülkelerde hizmet veriyor?

Mir sistemi; Rusya, Türkiye, Özbekistan, Tacikistan, Abhazya, Güney Osetya, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Vietnam, BAE, Kore Cumhuriyeti, Küba, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İran, İsrail, Çin’de hizmet veriyor.

Hangi bankalar Mir sistemini askıya aldı?

ABD’nin Rusya’nın Mir adlı yerel ödeme sistemine dahil olan Türk bankalarını odağına almasının ardından bazı bankalar Mir sistemini askıya aldıklarını duyurdu. İş Bankası ve Denizbank Mir sistemini askıya aldıklarını açıkladı. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi devlet bankaları sistemi kullanmaya devam ediyor.

Ekonomi Haberleri