Mersin’de izin verilen Kürtçe tiyatro oyunu Adana’da yasaklandı

Mersin’de izin verilen Kürtçe tiyatro oyunu Adana’da yasaklandı

04/06/2022 0 Yazar: sevi


DUVAR – Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda oynanması beklenen “Tartuffe” adlı Kürtçe tiyatro oyununa Adana Valiliği tarafından izin verilmedi.

Mezopotamya Haber Ajansı’na göre, Adana Valiliği’ne tiyatro oyunu için yapılan başvuru reddedildi. Adana Valiliği, Tartuffe adlı Kürtçe oyununun “uygun görülmemiştir” diyerek, oynanmasına izin vermedi.

Sehven 6 Haziran yazılan yasaklama kararında şu ibarelere yer verildi: “…06 Haziran 2022 tarihinde saat 20.00’de Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda sergilenmek istenilen ‘Tartuffe’ isimli tiyatro oyunu, 5442 sayılı İl İdare Kanunun 11. Maddesinin (c) fıkrası hükmü gereğince, Valilik Makamının 03.06.2022 tarih ve 62837 sayılı oluru ile uygun görülmemiştir.”

Öte yandan Mersin Valiliği, aynı oyuna dair yapılan başvuruya “uygun görüldü” diyerek, izin verdi. Yasaklama kararına tepki gösteren organizatör Suat Ekin, oyunlarının Kürtçe olduğu için Adana Valiliği’nce yasaklandığını ancak Mersin Valiliği’nin aynı oyuna izin verdiğini söyledi.

Ekin, “Normalde salon etkinliklerinde valilikten izin almaya gerek yok. Ama CHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü, tiyatro oyunu Kürtçe olduğu için ısrarla bize ‘valilikten izin alacaksınız, yoksa oynatamayız’ dediler. Yasaklama kararı Kürtçeye olan tahammülsüzlüğün göstergesidir. İzin için Adana Valiliği’ne başvuru yaptım. Valilik Güvenlik Şube’yi aradı. Onlar da beni arayarak, ‘oyununuz Türkçe mi, Kürtçe mi?’ diye sordu. Ben de, ‘Fark eder mi?’ Diye sordum. Bana, ‘Sıkıntı yok. Git, valilikten kâğıdınızı alın. Orada cevabını alırsınız’ dediler. Kâğıda ‘uygun görülmediğinin’ yazıldığını gördüm. Bu durum Kürtçeye olan tahammülsüzlüğün göstergesidir. Bunu kabul etmiyoruz” dedi. (KÜLTÜR-SANAT SERVİSİ)

Ekonomi Haberleri