Masanın arkasında anlat, biz din adamıyız

Masanın arkasında anlat, biz din adamıyız

10/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


Şanlıurfa Valiliği’nin, İl Müftülüğü çalışanlarına yönelik çocuk yaşta evliliklerin önüne geçilmesi için  panel düzenledi. Panele katılan imamlardan biri  konuşmacı avukat Cemile Didem Karaboğa’nın etek boyunun kısa olduğunu belirterek, “Sen masanın arkasında anlat, biz din adamıyız” dedi.  Şanlıurfa Barosu, yaşananlarla ilgili “İnsanların yaşam tarzına ve kıyafetine açıkça müdahale anlamı taşıyan bu saldırıyı kınıyoruz.” açıklaması yapıldı.

Şanlıurfa Valiliği kentte Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklerle Mücadele Eğitimleri Programı düzenledi. Programa Şanlıurfa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkan Yardımcılığı görevini yürüten avukat Cemile Didem Karaboğa da konuşmacı olarak katıldı.

Sözcü gazetesinde Ahmet Kaya’nın haberine göre, Cemile Didem Karaboğa konuşmasını yaptığı sırada, bazı dinleyiciler tarafından etek boyunun kısa olduğu ve küçük yaştaki kız çocuklarının cinselliğiyle ilgili açıklamaları nedeniyle tepki gösterildi.

 Bir dinleyici Karaboğa’ya “Sen masanın arkasında anlat, biz din adamıyız” dedi. Bunun üzerine Karaboğa konuşmasını yarıda keserek salondan ayrıldı.

Sözlü saldırıya uğrayan Cemile Didem Karaboğa, sosyal medya hesabından, “Bugün baro adına gittiğim bir eğitimde katılımcılardan birisi eteğimin boyu nedeniyle ‘Masanın arkasında anlatın, biz din görevlisiyiz’ dedi. Söyleyeceklerim bu kadar” paylaşımı yaptı.

Şanlıurfa Barosu Başkanı Mehmet Velat İzol, yaşananlarla ilgili şunları söyledi:

“Avukat Cemile Didem Karaboğa’nın konuşması sırasında salondan, “Neden kadın avukat gönderildi? ‘Siz masanın arkasından konuşun, biz din adamıyız’ gibi sözlü sataşmalar olmuş. Arkadaşımız da tartışmanın büyümemesi için konuşmasını yarıda kesip ayrılmış. Biz hiçbir kurumu rencide etmek istemiyoruz. Ama yapılan da hoş değil. Olay sonrası müftülükten de herhangi bir dönüş olmadı.”

Olay Şanlıurfa Barosu tarafından yapılan açıklamayla kınandı. Şanlıurfa Barosu’ndan da konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

İnsanların yaşam tarzına ve kıyafetine açıkça müdahale anlamı taşıyan bu saldırıyı kınıyoruz

 

 

Ekonomi Haberleri