Makro belirsizlik ve politika müdahaleciliği Türk bankaları için riskleri artırdı

Makro belirsizlik ve politika müdahaleciliği Türk bankaları için riskleri artırdı

16/12/2022 Kapalı Yazar: seviFitch Ratings, Türkiye’yle ilgili rapor yayımladı. Fitch, son dönemde devreye sokulan makro ihtiyati önlemlerin bankaların operasyonel yükünü artırdığı değerlendirmesinde bulundu.

Kurumun yeni raporunda, “Bu, Türk bankalarının görünümündeki bozulmanın altını çiziyor ve bankacılık sistemine devlet müdahalesi olasılığını artırıyor. Bankaların kredi profilleri, hükümetin politika gündemini destekleyen makro ihtiyati düzenlemelere de duyarlı” denildi

Gevşek para politikası riskleri artırıyor

Türk bankalarının çok büyük oranda yurt içine konsantre faaliyet gösterdiklerini ve bu durumun Türk bankalarını makro oynaklıklarına ve piyasa oynaklıklarına oldukça açık hale getirdiğini belirten Fitch, bankaların yüksek kısa vadeli döviz borçları itfaları dikkate alındığından refinansman risklerinden kaynaklı olarak liranın değer kaybına karşı hassas olduklarını da vurguladı. 

Fitch enflasyonun çok yüksek olduğu, küresel faiz oranlarının yükseldiği ve Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi politikalar konusunda belirsizliklerin olduğu bir ortamda gevşek para politikası uygulanması nedeniyle Türkiye’de finansal risklerin yüksek olduğunu belirtti.

Raporda, Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu geçen yıl iki defa düşürdüğü hatırlatıldı.

 

 

Ekonomi Haberleri