Mahkemenin yazı işleri müdürü, katibe cinsel saldırıdan yargılanıyor

Mahkemenin yazı işleri müdürü, katibe cinsel saldırıdan yargılanıyor

27/04/2023 Kapalı Yazar: sevi


DİYARBAKIR–  Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Sulh Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü Y.K hakkında, kalemde zabıt katibi olarak çalışan M.Y’ye yönelik “Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı” suçlamasıyla dava açıldı. 

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Sulh Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü Y.K’nin, kalemde zabıt katibi olarak çalışan M.Y’ye yönelik 8 Haziran 2022’de cinsel saldırıda bulunduğu iddia edildi. Cumhuriyet başsavcılığına tutanak ile bildirilen olayın ardından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan M.Y, “Y.K. tarafından tarafıma bir kağıt verildi. Kağıt içerisinde ‘duruşma salonuna gel seninle bir şey konuşacağım’ yazıyordu. Daha sonra not kağıdını yırtarak cebine koydu. Akabinde ben duruşma salonuna geçtim. Duruşma salonunda kapının önündeyken bana içeri gelmemi söyledi. Mahkeme salonundan içeri girdim, bana hitaben ‘Mahkeme kürsüsü tarafına geç camdan görünme’ dedi. Bunu duyar duymaz ben de şaşırdım ve olduğum yerde donakaldım. Mahkeme salonu içerisinde bana hitaben ‘Gömleğinin düğmesini kapat etkileniyoruz, göğüslerin görünüyor, bakıyoruz’ şeklinde cümle kurdu. Bunun üzerine ben olduğum yerde kalakaldım. Hemen salondan ağlamaklı bir şekilde çıktım… Yine tam tarihini hatırlamadığım bir zamanda çalıştığım kalemde kendi masamda otururken masanın önünde sehpa ve sandalye olmasına rağmen (masamızın önü açıktır alttan ayaklarımız gözükür) Y.K’nin yere oturarak dosyaya bakma bahanesiyle benim ayaklarıma baktığını gördüm. Ben bu durumdan çok rahatsız olarak hemen oturduğum yerden kalkıp ayrıldım ve duruşma salonuna geçtim. Orada katip A.G. vardı, kendisine bu durumu anlattım. A.G. de bana, Y.K’nin kendisine de yırtık kağıda yazılı bir not verdiğini, notun içerisinde ‘sana kırmızı çok yakışmış’ yazdığını söyledi ve bu duruma bir dur dememiz gerektiğini, olayın boyutunun çok değişeceğini söyledi…” dedi.

‘SÜSLENİP GELİYORSUN BİZİ TAHRİK EDİYORSUN’ DEDİ’

Bayramdan sonraki hafta içerisinde de yazı işleri müdürü Y.K’nin, kendisinin yanına geldiğini, saçlarını elleyerek, “Saçlarını da yapmış ne güzel olmuş” dediğini belirten M.Y., ifadesinde şunları söyledi:

“Yine bana hitaben ‘Süslenmişsin bu kadar güzel olma seni isterler’ dedi… 08.06.2022 tarihinde sabah saat 08.34’te aradı ve ‘Neredesin, yoksun’ dedi. Ben de ‘Hemen hazırlanıp geliyorum’ dedim. Akabinde kendisi bana, ‘Sana bir şey demeye kıyamıyorum ama gecikme, bunu huy edinme’ dedi. Ben de özür dileyerek hızlıca adliyeye geldim. Yaklaşık 10-15 dakika sonra kendisi kaleme geldi ve bana hitaben ‘Öğlene kadar uyuyorsun sonra da süslenip geliyorsun bizi burada tahrik ediyorsun’ dedi. Bu dediğine kalem arkadaşlarım da şahittirler. Ben de kendisine ‘Bakmayın müdürüm, niye bakıyorsunuz?’ dedim. Akabinde kendisi benim masama doğru yaklaşarak bana sırtımdan sarıldı. Ben hemen kendimi geri çektim. Bu olaya da kalem arkadaşlarım şahittir. Sonrasında kendisi bana, ‘Sen benim kızım gibisin’ diyerek gülmeye başladı. Ben şoka girdim. Akabinde ‘Gidin Kuran’ı okuyun, orada yazıyor. Açık giyiniyorsunuz biz etkileniyoruz’ gibi cümleler sarf etti. Ben bu son olaydan dolayı çok etkilendim, mahkeme hakimimize durumu anlattıktan sonra ilgili kişi hakkında tutanak tuttuk.”

MÜDÜRÜN SAVUNMASI: KÖTÜ DÜŞÜNCEM OLSAYDI 6. KATTAKİ ODAMA ÇAĞIRIRDIM

Savunmasında üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen sanık Y.K, M.Y’nin ifadelerinin iftira olduğunu öne sürdü. M.Y. ile aralarında husumet olmadığını belirten Y.K, kalem çalışanlarını ‘evladı gibi’ gördüğünü’ söyledi: “Kendileri benim çocuklarımdan küçüktür… Uzun yıllardır devlet memuru olarak görev yapmaktayım. Kalabalığın ve toplumun içerisinde nasıl konuşup nasıl hitap edeceğimi bilmekteyim. Böyle bir söz ya da eylemde bulunmuş olsam bunu zaten orta yerde kalemin içerisinde yapmam… Yine M.Y’nin ifadesinde belirttiği şekilde ben kendisini hiçbir zaman duruşma salonuna veya herhangi başka bir yere özel görüşmek için çağırmadım. Eğer M.Y. hakkında kötü bir düşüncem olsaydı kendisini 6. kattaki odama çağırabilirdim.” 

‘BÜYÜK BİR KOMPLO İÇERİSİNDEYİM’

Kalem çalışanlarının saat 10.00’a kadar kalemde kahvaltı yaptıklarını ve vatandaşın mağdur olmasından ötürü personelin kalem içerisinde veya duruşma salonunda kahvaltı yapmasını yasakladığını belirten Y.K, “Bundan dolayı kalem çalışanları bana husumet gütmüş olabilir” dedi. “M.Y’nin adliye içerisinde bağırması ve tepki vermesi gerekirdi. Böyle bir hareketi dahi olmamıştır” diyen Y.K, ‘Büyük bir komplonun’ içerisinde olduğunu ileri sürdü.

TANIKLAR İDDİAYI DOĞRULADI

Sulh Hukuk Mahkemesi’nde hizmetli olarak görev yapan M.Ç, ifadesinde Y.K’nin, M.Y’ye yönelik, “Sen çok geç geliyorsun, iyi giyiniyorsun ve bizi tahrik ediyorsun” dediğini doğruladı: “M.Y. de ‘Tahrik ediyorsam bakmayın müdürüm’ dedi. Akabinde Y.K, M.Y’ye hitaben ‘Sen benim kızım gibisin’ diyerek sarılır gibi olarak omzuna dokundu. M.Y. hemen kendisini geri çekti. Bu olaydan dolayı M.Y’nin etkilendiği belliydi, hemen dışarı çıktı…”
Yine dosya kapsamında tanık olarak ifadesi alınan A.A. da Y.K’nin, M.Y’ye yönelik, “Öğlene kadar yatıyorsun sonra süslenerek adliyeye geliyorsun bizi tahrik ediyorsun” şeklinde söylemlerde bulunduğunu doğruladı.

TANIK KATİP: BANA DA ‘SANA KIRMIZI ÇOK YAKIŞMIŞ’ YAZILI NOT KAĞIDI VERDİ

Y.K’nin yargılandığı duruşmanın ikincisi ise dün Ergani 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tanıkların dinlendiği duruşmada ifade veren katip A.G, “Y.K. bana da bir keresinde bir not kağıdı verdi. Not kağıdında ‘Sana kırmızı çok yakışmış’ yazıyordu. Ben de söz konusu kağıdı Y.K’den alıp arkadaşlara okudum. Ben bu husustan kaynaklı donup kaldım, rahatsız oldum. Bana bu not kağıdının verilmesini iyi niyetli olarak görmüyorum. Dostane bir not değildi” dedi.

DİYARBAKIR KADIN HAKLARI MERKEZİNİN TALEBİNE RET

A.G’nin ardından ifadesi alınan tanık H.S, hazırlık aşamasındaki beyanlarında çelişki görülmesi üzerine sorulan soruya, “Sanık Y.K’nin kalemdekilere yönelik genel olarak ‘Açık giyiniyorsunuz, insanı teşvik ediyorsunuz’ şeklinde sözlerine şahit oldum” ifadelerini kullandı. Tanıkların dinlenmesinin ardından avukatların beyanlarının alındığı duruşma, savcının esas hakkındaki mütalaasını bildirmesi için 05 Haziran’a ertelendi.
Y.K’nin tutuksuz yargılandığı dosyaya Diyarbakır Kadın Hakları Merkezi’nin katılma talebi ise reddedildi.

İDDİANAME: EYLEM CİNSEL İSTEK VE ARZU ÜZERİNE GERÇEKLEŞTİ

Müştekinin iddiaları, müştekinin iddialarını destekleyici nitelikteki tanık anlatımları göz önünde bulundurularak hazırlanan iddianamede, Y.K’nin, M.Y’ye yönelik değişik zamanlarda taciz söylemlerinde bulunduğu ve bu eylemleri ‘cinsel istek ve arzu’ ile gerçekleştirdiği değerlendirildi. Şüphelinin savunmasının ‘suçtan kurtulmaya yönelik’ olduğu değerlendirilen iddianamede, Y.K’nin “Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı” suçlamasından cezalandırılması talep edildi. 

Ekonomi Haberleri