Maduro’ya sarıldılar: İki yıl sonra ilk tanker yola çıkıyor

Maduro’ya sarıldılar: İki yıl sonra ilk tanker yola çıkıyor

18/06/2022 Kapalı Yazar: seviUkrayna işgali gerekçesiyle Rusya’ya yaptırım uygulayan ve petrol fiyatlarındaki sert yükselişler nedeniyle zor durumda olan Batı ülkeleri, çareyi yaptırım uyguladıkları bir diğer ülke olan Venezuela’da buldu.

Reuters, İtalyan enerji şirketi Eninin Venezueladan sipariş ettiği petrol tankerinin 650 bin varille yola çıkmaya hazırlandığı duyurdu. Söz konusu kargo, Avrupanın iki yılın ardından Venezueladan alacağı ilk teslimat olacak.

Reutersın haberine göre, Venezuela, Avrupa’ya göndermek üzere ikinci bir petrol tankerinin hazırlıklarını da yapıyor. Bu teslimatın da İspanyol enerji şirketi Repsol için hazırlandığı belirtiliyor.

ABD mayıs ayında Venezuelaya uyguladığı bazı yaptırımları gevşetme kararı almıştı. Bu kapsamda Beyaz Saray, Eniye ve Repsola Venezuelada gaz ve petrol üretimini başlatmaları için lisans vermişti.

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bolivarcı Venezuela hükümeti, ABDnin, Avrupalı ve ABDli petrol şirketlerine Venezueladaki operasyonlarını müzakere etmek ve yeniden başlama yetkisi verdiğine yönelik haberleri doğruladı ve onayladı. ifadesini kullanmıştı.

DARBE GİRİŞİMLERİ, YAPTIRIMLAR, KUKLA BAŞKAN

Venezuela’da sosyalist lider Hugo Chavez’in ölümünün ardından 2013 yılında başkanlık koltuğuna oturan Nicolas Maduro, ABD’nin giderek artan ekonomik ve siyasi baskılarıyla karşı karşıya kalmış, sayısız darbe girişiminin örgütlendiği ülke tarihin en büyük ekonomik krizlerinden birine girmişti.

ABD, ülkenin eski meclis başkanı Juan Guaido’yu geçici başkan olarak tanıyıp Venezuela’nın ABD’deki rafineri ve diğer varlıklarına da el koymuş, Maduro’yu da artık başkan olarak tanımadığını duyurmuştu.

6 haneli rakamlara çıkan enflasyon ve büyük ekonomik çöküşe rağmen İran, Rusya ve Çin’in desteğinin de katkısıyla iktidarını koruyan Maduro, Ukrayna savaşının ardından patlak veren enerji kriziyle birlikte Batı ülkelerin tekrar kapısını çaldığı lider oldu.

Son dönemde artan petrol gelirlerinin ve dolar kullanımının yaygınlaşmasıyla Venezuelada enflasyon aylık enflasyon tek haneli rakamlara gerilemişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/ekonomi.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri