Küresel piyasalarda 35 yılın en güçlü yeni yıl rallisine ara

Küresel piyasalarda 35 yılın en güçlü yeni yıl rallisine ara

17/01/2023 Kapalı Yazar: sevi


Çin büyümesinin beklenti üzeri gelmesine rağmen 1970’lerden bu yana en düşük tempoyu teyit etmesi hisse senetleri piyasalarındaki olumlu havayı bozdu.

1988’den bu yana en iyi yıl başlangıcını kaydeden, hem gelişmiş hem de gelişen piyasaları içeren MSCI ACWI endeksi haftanın ikinci işlem günüde yatay seyrederek ralliye ara verildiğini gösterdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi ikinci gün üst üste kayıp yaşarken Hong Kong Hang Seng yüzde 1’den fazla düşüş yaşadı.

Pazartesi günü Martin Luther King günü sebebiyle işlem yapılmayan Amerikan Borsalarında vadeliler kayıp yaşıyor.

Üç kayıp işlem gününün ardından pazartesi günü ilk kez yükselen Bloomberg Dolar Endeksi sabah saatlerinde 1.226 seviyesinde yatay.

ABD tahvil getirileri tüm vadelerde yukarı yönlü. 10 yıllık getiri 3 baz puan yükselişle yüzde 3,53’ten işlem gördü.

Altının onsu 1.910 doların altını test ederken ABD ham petrol varil fiyatı da 79 doların altını gördü.

Goldman emtia hakkında iyimser

Goldman Sachs’a göre emtia 2023’te tüm varlık sınıfları içinde en güçlü görünüme sahip. Bankanın Emtia Araştırma Birimi Başkanı Jeff Currie makroekonomik koşullar ve neredeyse tüm hammaddeler için yaşanan düşük envanter seviyeleri sebebiyle emtia için görünümün oldukça parlak olduğunu bildirdi.

Pazartesi günü Londra’da konuya ilişkin bir sunum yapan Currie “Emtia için bu çeşit iyimser bir karışıma rastlamak zor. Neredeyse tek tek her piyasaya baktığınızda arz eksikliği görünür durumda. Ya envanterler kritik derecede düşük seviyelerde ya da üretim kapasitesi düşmüş durumda” değerlendirmesini yaptı.

Currie 2007-2008 rekor emtia rallisini hatırlatarak durumun benzer olduğunu söyledi. Currie’ye göre sadece Avrupa doğal gazı, envanterlerin yeterli seviyede olması sebebiyle emtiadaki olumlu fiyat görünümünün istisnasını oluşturuyor.Ekonomi Haberleri