Kolombiya’da seçimi Gustavo Petro kazandı: Ülkenin ilk solcu cumhurbaşkanı

Kolombiya’da seçimi Gustavo Petro kazandı: Ülkenin ilk solcu cumhurbaşkanı

20/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Kolombiya’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu Gustavo Petro kazandı. Seçimin ikinci turunda yüzde 99,88’i açılan sandık sonuçlarına göre Tarihsel Pakt Koalisyonu’nun solcu adayı Petro yüzde 50,46 oy alarak, Kolombiya’nın 60’ıncı cumhurbaşkanı olmaya hak kazandı.

Petro’nun yardımcısı Francia Marquez ise ülke tarihindeki ilk kadın Afro-Kolombiyalı Devlet Başkan Yardımcısı olacak.

Yolsuzlukla Mücadele İdarecileri Ligi’nin sağcı adayı Rodolfo Hernandez ise yüzde 47,28 ile Petro’nun gerisinde kaldı. Hernandez sosyal medyada paylaştığı bir video mesajla, Petro’nun zaferini kabul etti. Hernandez “Kolombiya halkının büyük çoğunluğu diğer adayı seçti. Seçimden önce de dediğim gibi, seçim sonuçlarını kabul ediyorum” dedi.

11 MİLYON OY ALDI

Yüzde 58,6 katılım sağlanan ve 22 milyondan fazla Kolombiyalının oy kullandığı seçimde, 62 yaşındaki Petro, 11 milyonun üzerinde oy aldı. Bağımsız rakibi Hernandez ise 10 milyon 500 bini aşkın oy alabildi.

Petro, 7 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Ivan Duque’den cumhurbaşkanlığı görevini devralacak.

PETRO: SEVİNÇ GÜNÜ

İlk sonuçların belli olmasının ardından konuşan Petro, seçimin Kolombiya halkı için bir sevinç günü olduğunu söyledi.

M-19 gerilla hareketinin eski üyesi Petro, daha önce başkent Bogota’nın belediye başkanlığını yapmıştı. 62 yaşındaki Gustavo Petro, ücretsiz üniversite eğitimi, emeklilik reformları ve eşitsizlikle mücadele sözü vermişti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Marta Lucia Ramirez, düzenlediği basın toplantısında, seçimi takip etmek üzere 33 ülkeden 418 uluslararası gözlemcinin hazır bulunacağını belirtmişti. (HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri