KKM olmasaydı olağanüstü noktaya gelirdi

KKM olmasaydı olağanüstü noktaya gelirdi

05/11/2022 Kapalı Yazar: seviYürürlüğe girdiği tarihten bu yana Hazine’den 84 milyar TL kaynak aktarılan ancak dolar kurunda yüzde 55 artışa da engel olamayan kur korumalı mevduat sistemini savunan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Bu sistem olmasaydı döviz fiyatlarımız inanın olağanüstü noktalara gelecekti” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda önceki akşam tamamlanan görüşmelerde, kur korumalı sistem eleştirileri öne çıktı. 24 Aralık 2021 tarihinde ABD Dolar kuru 11.98 TL, Euro kuru ise 14.44 TL iken yürürlüğe giren sistem için bugüne kadar sadece Hazine’den 84 milyar TL aktarıldı. Güncel kura göre ABD Doları’nın 18.62 TL, Euro’nun 18.21 TL’ye çıkmasını engelleyemeyen sistemin insanların üzerinde bir yük olduğunu kaydeden muhalefet, kur korumalı sistemden vazgeçilmesini istedi.

BirGün’de yer alan habere göre itirazlara karşı çıkan AKP ise bu sistemin yürürlüğe girmemesi durumunda döviz kurunda önlenemez artışların olacağını öne sürdü. Eleştirileri yanıtlayan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, “Bugün kur korumalı mevduat olmasaydı bizim faiz oranlarımız, bizim döviz fiyatlarımız inanın olağanüstü noktalara gelecekti” ifadelerini kullandı.

 

 

Ekonomi Haberleri