Kapalıçarşı esnafı yükselişe geçen altın fiyatlarını değerlendirdi

Kapalıçarşı esnafı yükselişe geçen altın fiyatlarını değerlendirdi

11/11/2022 Kapalı Yazar: sevi


ABD’de Ekim ayı tüketici fiyat endeksi verisinin açıklanmasıyla Fed’in enflasyonu dizginlemek için uyguladığı faiz artırımlarına devam etmeyeceği yönünde beklenti oluştu.

ABD’de açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekimde aylık bazda yüzde 0,4 artarken, yıllık enflasyon yüzde 7,7 ile 9 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Fed’in faiz politikasında gevşemeye gideceği bekleniyor. Bu beklenti altına olan talebi artırdı.

“FED ARTIRIM KARARLARI VE JEOPOLİTİK DURUMLAR DEVAM EDERSE ALTINDA ARTIŞ YUKARI YÖNLÜ OLUR”

Altın fiyatlarını etkileyen en büyük etkenin Fed kararlarının olduğunu ifade eden Kapalıçarşı esnafı Andre Mikov, “Bununla beraber faizlerin yavaşlayacağı haberleri ve üzerine gelen bazı enflasyon verileri altının ivme kazanmasını sağladı. Asıl takip edilmesi gereken Fed’in alacağı faiz kararları ve dünyadaki jeopolitik durumlar. Eğer bu durumlar devam ederse altın ivme kazanmaya devam edecektir. Vatandaşlar bu ikisini iyi takip ederek yatırımlarını yapsınlar” dedi.

Zelenski 60 milyar dolar istemişti: IMF, Ukrayna ile yeni politika görüşmelerinin başladığını duyurdu

Zelenski 60 milyar dolar istemişti: IMF, Ukrayna ile yeni politika görüşmelerinin başladığını duyurdu

Önümüzdeki dönemde ons altının yükselişini sürdüreceğini belirten Mikov, “Fed’in yüksek ihtimalle faiz konusunda yukarı hamle yapacak. Altın önümüzdeki dönemde Ons bazında yukarı yönlü gidecektir. Son iki günde yaşanan altındaki artış Amerika’dan gelen verilerden kaynaklanıyor. Demek ki bir yerde dünyada ekonominin kırılgan olduğunu gösteriyor. Buda altınının güvenli liman olduğunu gösteriyor. Şu anda gram altın bin 45 TL, çeyrek altın bin 720 TL, yarım altın 3 bin 470 TL, ata altın ise 6 bin 850 TL’den işlem görüyor. Altında sene sonu tahmin vermek doğru olmaz ama yükseliş olacak gibi gözüküyor” şeklinde konuştu.

Ekonomi Haberleri