JPMorgan, First Republic Bank alışverişinin ayrıntıları

JPMorgan, First Republic Bank alışverişinin ayrıntıları

02/05/2023 Kapalı Yazar: sevi


JPMorgan Chase & Co. (JPM), First Republic Bank’ı (FRC) satın alması için Federal Mevduat Sigorta Kurumu’na (FDIC) 10,6 milyar dolar ödeyecek. Analistlere göre, Wall Street devi anlaşmayla net gelirine yüzde 1-2 ekleyebilir.

Bu anlaşmanın bir parçası olarak JPMorgan, First Republic’in 103.9 milyar dolarlık mevduatının 92 milyar dolarını alacak. Ayrıca, iflas eden bankanın yaklaşık 173 milyar dolarlık kredi ve 30 milyar dolarlık menkul kıymetleri içeren varlıklarının büyük kısmını da satın alacak.Hazine Bakanı tarih verdi! ABD borçlarını ödeyemez hale gelebilir

Hazine Bakanı tarih verdi! ABD borçlarını ödeyemez hale gelebilirFDIC yaptığı açıklamada, 13 Nisan itibarıyla First Republic Bank’ın toplam varlıklarının yaklaşık 229 milyar dolar olduğunu söyledi.

JPMorgan, on büyük ABD bankasından alınan 25 milyar dolarlık mevduatı geri ödeyecek ve First Republic’i Mart ayında istikrara kavuşturmak için tasarlanan 30 milyar dolarlık kurtarma anlaşmasının bir parçası olan kendi mevduatlarındaki 5 milyar doları ortadan kaldıracak.

Bloomberg Intelligence, analizinde “JPMorgan, First Republic’i satın almasıyla, kapanışta 2,6 milyar dolarlık kazanç ve 2 milyar dolarlık yeniden yapılandırma maliyeti hariç olmak üzere, 2023-24 net gelirine yüzde 1-2 ekleyebilir” dedi.


Ekonomi Haberleri