İsviçre ve İngiltere’den faiz artışı

İsviçre ve İngiltere’den faiz artışı

16/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


İsviçre Merkez Bankası (SNB) yetkililerin artan enflasyonun kontrolden çıkabileceği endişesiyle sürpriz bir şekilde faiz artırma kararı aldı. Banka rekor düşüklükteki politika faizini 50 baz puan artırarak eksi yüzde 0,25’e çekti. Böylelikle banka 2007 yılından beri ilk faiz artışı kararını aldı.

SNB açıklamasında daha fazla sıkılaştırma adımı gerekebileceği belirtildi. Açıklamada, “Enflasyonu istikrara kavuşturmak için öngörülebilir gelecekte SNB politika faizinde daha fazla artışın gerekli olacağı göz ardı edilemez” denildi.

Bloomberg’de yer alan habere göre sürpriz artış hamlesi SNB’nin enflasyon görünümündeki değişimle birlikte ve Fed’in enflasyonla mücadelesini yoğunlaştırmak için 75 baz puanlık artış kararından sonra geldi.

Bankanın Mart ayında yaptığı tahmin bu yıl için yüzde 2,1, 2023 ve 2024 için ise 0,9 idi. Revize sonrası ise enflasyon tahmini bu yıl için yüzde 2,8, 2023 için 1,9 ve 2024 için ise 1,6 olarak gerçekleşti.

SNB’nin artış kararı sonrası İsviçre frangı yüzde 2’nin üzerinde değer kazandı. SNB Başkanı Jordan da frangın zayıflaması durumunda Döviz satışını ele alabileceklerini açıkladı.

Karar, yatırımcıları ve ekonomistleri önceden ayrıştırmıştı, finansal piyasalar ana oranda bir artış fiyatlandırdı, ancak tahminciler herhangi bir değişiklik beklemiyorlardı.

İNGİLTERE MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ ARTIRDI

İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 1,25 seviyesine çıkardı. Böylelikle birbirini izleyen beşinci toplantıda da faiz artırılmış oldu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi faizin yüzde 1,25 seviyesine çıkarılması yönündeydi.

6 yetkili 25 baz puan için oy kullanırken 3 yetkili de 50 baz puan yönünde oy verdi.

Bankanın açıklamasında “daha kalıcı enflasyonist baskıların belirtilerine karşı özellikle tetikte olunacağı” ve “gerekirse tepki olarak güçlü bir şekilde hareket edileceği” mesajı verildi.

İki BoE üyesi mayıs ayında daha güçlü bir sıkılaştırmaya yönelik yönlendirmenin altına imza atmayı reddetmişti. Bu toplantıda ise söz konusu yönlendirme BoE’nin tüm üyeleri tarafından onaylandı.

Banka ayrıca, bu yıl enflasyonun tepe yapacağı seviyeye ilişkin tahminini yüzde 11’in “biraz üzerine” yükseltti. Ülkede enflasyon 40 yılın en yükseği olan yüzde 9 seviyesinde bulunuyor.

Banka İngiltere’de alınan son mali tedbirlerin etkisinin ilk yıl GSYH’yı 0,3 puan ve enflasyonu 0,1 puan artırabileceğini belirtti.

Fed faiz kararının ardından yatırımcılara dikkat çeken dolar ve altın uyarısı!

Fed faiz kararının ardından yatırımcılara dikkat çeken dolar ve altın uyarısı!

 

Ekonomi Haberleri